Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kuřáků v Americe prudce ubývá, zato počet obézních stoupá

Kuřačka (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kuřačka (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Zatímco spotřeba cigaret ve­ Spojených státech prudce klesá, Američané obdobným tempem tloustnou. Jistá souvislost mezi obezitou a­ rozhodnutím přestat kouřit podle nedávné studie existuje, i když není velká.

Ekonomiku Spojených států připraví kouření tabáku ročně o ­zhruba 300 miliard dolarů (asi 7,27 bilionu korun). Skoro 170 ­miliard přitom připadá na přímou lékařskou péči, nižší produktivita pak pro USA znamená ztrátu dalších 156 miliard dolarů za rok.

Náklady přitom zůstávají podle amerického ministerstva zdravotnictví stále vysoké. A to navzdory tomu, že za poslední půlstoletí klesla spotřeba cigaret v ­zemi na třetinu. Podle aktuální zprávy hlavního lékaře USA vydané k ­50. výročí první americké studie o vlivu kouření na lidské zdraví Američané v roce 2014 v ­průměru vykouřili 1300 cigaret oproti 4200 cigaretám v­ roce 1963.

Epidemie obezity

Pokles množství kuřáků má zjevné pozitivní dopady, jde například ruku v ruce s poklesem výskytu rakoviny plic i počtu úmrtí způsobených nemocemi kardiovaskulárního systému. Zdravotnická data však naznačují i dlouho tušenou souvislost mezi kouřením, respektive skoncováním s­ ním, a nárůstem obezity.

„Nikdo by nedoporučil skoncování s kouřením jako způsob, jak bojovat s obezitou. Na druhou stranu, pokles kouření může mít pravděpodobně nějaký vliv na nárůst obezity,“ uvedl Charles Baum, profesor ekonomie na státní univerzitě v Middle Tennessee a ­jeden z autorů studie nedávno zveřejněné v odborném Přehledu hospodaření amerických domácností.

Baum společně s kolegyní z­ amerického Národního úřadu pro ekonomický výzkum (NBER) Shin-Yi Chou se pokusili vyčíslit vliv různých faktorů na růst obezity v USA. Ta se tam za posledních 25 let více než zdvojnásobila. Vědci porovnávali korelaci mezi spotřebou cigaret a vývojem cen potravin, fyzickou náročností práce i změnami v rasovém, genderovém a věkovém složení obyvatelstva v posledních 30 letech.

Průzkum přitom využil data o­ sociálním a ekonomickém prostředí a fyzických dispozicích zhruba 12 tisíc mladistvých Američanů. Zjistili přitom, že kromě omezení kouření nestál jiný socioekonomický faktor z hlediska tloustnutí příliš za řeč.

Rozhodující čtyři procenta

„Podle našich odhadů může (pokles spotřeby cigaret) vysvětlit nárůst obezity ze čtyř procent,“ uvedl Baum. Přesto však byl podíl tohoto faktoru ve srovnání s ostatními nejvyšší.

Vztah mezi kouřením a­ růstem hmotnosti řešilo v minulosti už několik výzkumníků. Například podle studie Nurses Health Study z­ 90. let, která po dobu osmi let sledovala 55 tisíc žen, aktivní a­ bývalé kuřačky během sledovaného období přibývaly na váze rychleji a ­víc než ženy, které s­ nikotinovým zlozvykem nikdy nezačaly.

Zatímco nekuřačka v průměru přibrala během osmi let 3,7 kilogramu, u odnaučené kuřačky, která si dříve zapálila více než 24 cigaret za den, to bylo 8,2 kilogramu. Těžké kuřačky, které se návyku nezbavily, přibraly průměrně 5,4 kilogramu. Obecně pak platilo, že těžké kuřačky zaznamenaly větší váhové přírůstky než ženy, které vykouřily tabáku méně.

Souvislost mezi váhovým přírůstkem a skoncováním s kouřením potvrzuje i česká odbornice Eva Králíková z­ Centra pro závislé na tabáku. „Je pravda, že v období, kdy kuřák přestává kouřit, může snadno přibrat – ale nemusí, pokud si uvědomí, proč to je. Důvody jsou jednak nahrazování kouření jídlem, ale i vliv nikotinu na metabolismus,“ vysvětluje lékařka Králíková.

„To souvisí se stresem: cigarety totiž významně zhoršují stres vyplavením adrenalinu a dalších stresových hormonů, což ovšem spaluje energii. To je také jeden z ­důvodů, proč je dobré vyhledat léčbu závislosti na tabáku u odborníků,“ dodává.

Naopak podle Králíkové výrobci cigaret „faktoru hubnutí“ zneužívají u mladých dívek s nadváhou. „Tabáková reklama jim navozuje pocit, že kouření tento problém vyřeší, viz například cigarety slim, ale ve skutečnosti si ho jen zhorší: až budou chtít přestat, mohou přibrat,“ varuje Eva Králíková na závěr.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...