1. března 2007 15:19 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kuřákům opět zdražili cigarety

Cigarety opět podraží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cigarety opět podraží. | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA Kuřáci se musejí smířit s dalším zdražováním cigaret. Ode dneška opět stoupla jejich spotřební daň a krabička by měla stát o sedm až devět korun více.

Předzásobení producentů je omezeno, takže výrobky za vyšší ceny se mohou začít objevovat v obchodech od konce dubna. Naposledy se daň zvedala loni v dubnu. Na pultech se to ale vzhledem k velkému předzásobení začalo projevovat až od konce roku. Cigarety v této vlně podražily asi o šest korun.

Jednatel společnosti Imperial Tobacco ČR Kamil Provazník tvrdí, že by při plném promítnutí vyšší daně podražily zhruba o sedm korun cigarety, které nyní stojí kolem 40 korun. Horní mez zdražení, o devět korun, platí pro výrobky, jejichž cena se nyní pohybuje kolem 55 a více korun.

"Skutečný dopad na ceny ale záleží na situaci na trhu a na chování dominantního hráče, kterým je Philip Morris," podotkl Provazník. Výrobci totiž mohou zvýšení daně v rámci konkurenčního boje zanést do svých nákladů.

Jednatel české pobočky British American Tobacco Tomáš Klvaňa řekl, že pokud jde o vliv na ceny, u nejlevnějších značek podle něj výrobci prakticky nemají prostor pro absorpci daně. U dražších značek je to věc obchodní politiky. BAT ale nepředpokládá, že by tabákové firmy zvýšený odvod státu v této vlně ve větší míře nesli na svých bedrech.

Česko zvyšuje spotřební daň na cigarety, aby dosáhlo minimální sazby požadované Evropskou unií. Ke splnění cíle by se mělo zdanění naposledy zvednout od ledna příštího roku, dle odhadů asi o tři až čtyři koruny na krabičku.
Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz