Pátek 16. dubna 2021svátek má Irena 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN

Diskuse k článku

Jak si vyložit "reklamštinu" obchodníků? Seznam potravin, kterým se raději vyhněte

Obchodní řetězce v honbě za co nejnižší cenou prodávají potraviny, které by dříve za jídlo nikdo nepovažoval. A zákazníci na nevídaně nízké ceny slyší. Jak ukázal nedávný případ zlevněných masných výrobků v obchodech Albert, nákup nastavovaných potravin vyjde mnohdy dráž než těch kvalitních.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Harant 26.3.2013 0:34

Absence za naše peníze...

To není ani žrádlo, ale hnusný chemický odpad! A dobře jim tak obchodníkům, mají čím dál větší problém ty sajrajty prodat. Je tady naštěstí čím dál víc chovů zvířat a pěstíren zeměplodů, taky si dám raději poctivé jídlo, jen si to musím ošéfovat, docela mi chybí nějaký ten chlívek a zahrádka... :-( ale snad to časem bude taky! ;-) v mládí to člověka nebavilo, přitom hospodářství bylo po všech čertech, každý vesničan hospodařil, měšťáci méně; dnes se lidé honí za mamonem, to je na nic, to jednoho už ani nebaví... myslím že jednou zase bude "in" mít prase a dělat zabíjačku a vypěstovat si co půda dá, a nebudeme se cpát chemikáliemi a zasírat si životní prostředí tím, že budeme křížem-krážem převážet jídlo a chemické žrádla napříč zeměkoulí, dokud to přece jenom někdo nekoupí... (viz sajrajt česnek z Číny, který donutil naše zemědělce pěstovat náš kvalitní česnek, zelené banány ze všech koutů světa, jen aby byly na pultě, no hnus!)

-. Zip 26.3.2013 0:04

Re: Panšovaný alkohol, maso, krmá sůl...

Ano, typický český postoj !všechno je špatně, všichni dělají všechno špatně". Dost nespravedlivé. Naopak, u nás jsou kontroly jedny z nejlepších v EU a na řadu průšvihů se přišlo. Pár kauz, co bylo po celé Evropě, se odhalilo u nás. Třeba i díky tomu se o tom píše. Takže buďte fér a nehledejte jen obětní beránky, to nic nevyřeší. POkud chcete něco změnit, je to prosté - najděte si výrobce / prodejce, kterému věříte a utrácejte své peníze u něj. Pokud to tak udělá většina, vyčistí se to samo.

A nechápu, proč do toho motáte ČTÚ. Ten taky dělá do jídla?

-. Zip 26.3.2013 0:01

Re: reklamština

Tak. Základ je, aby a/ měl zákazník dostatek informací a za b/ nebylo to přímo zdravotně závadné. Pak už je to čistě na něm.

-. Zip 26.3.2013 0:00

Re: Máme tady instituce, které mají kontrolovat

Tohle je hysterická a nespravedlivá reakce - ono se samozřejmě průběžně kontroluje. A naopak v ČR mnohem víc, než jinde v Evropě - proč se asi na řadu průšvihů Evropského formátu přišlo u nás? Jenže technicky i fakticky není možno kontrolovat všechno.

-. Zip 25.3.2013 23:58

Re: Produkty jsou mezi zákazníky oblíbeny??????

V momentě, kdy není na obalu země, ale "Vyrobeno v EU", je to Polsko a nebrat :-).

Jinak je to ale v souladu s legislativou, takže to je směr, kde se ozvat.

V. Klíma 25.3.2013 21:51

Re: Celý problém

Princip dobrého jídla je strašně jednoduchý: radši si dám dobré brambory, než hnusné pseudomaso.

Nebo radši kvalitní "obyčejnou" věc, než nekvalitní "lepší" věc. A na tu kvalitní "obyčejnou" věc má každý.

V. Klíma 25.3.2013 21:47

Re: Celý problém

Záleží v jakém množství. Pokud průměrný Američan spotřebuje za svůj život 4 - 5 kg potravinářských additiv, myslíte si, že se to na jeho zdraví neprojeví?

A to je kvalita potravin v USA úplně jinde, než u nás. Živíte-li se párky z drůbežího separátu a lacinou limonádou s umělou chutí, sladidly i barvou, dostanete do sebe takové množství additiv za pár měsíců. Ble...

V. Klíma 25.3.2013 21:43

Re: Češi tuhle lekci potřebovali.

Hlavně už šizení dosáhlo takové míry, že šizené potraviny připomínají svůj vzor jen vzdáleně. Takže když se lidem občas dostane do ruky nešizená potravina, uvědomí si ten rozdíl, což žádoucím  způsobem zvyšuje poptávku po tom "poctivém".

V. Kolman 25.3.2013 16:23

Re: Celý problém

Bylo by zajímavé (kdyby to ovšem bylo možné) - porovnat škodlivost konzumace takovýchto "šmakulád" s kouřením cigaret, nebo pitím panáků "tuzemáku". Třeba by se pak ukázalo, že ty "fujtajblové" potraviny tak moc škodlivé nejsou :-)).

       Což ovšem nic nemění na tom, že by spotřebitel neměl být v žádném případě klamán různými polopravdami a zavádějícími informacemi, psanými milimetrovými písmenky na zadní straně výrobku!

M. Charouz 25.3.2013 16:06

Re: Celý problém

To není o příjmech. To je o zvráceným žebříčku hodnot. Znám lidi, kteří žerou separátový párky v umělohmotným prezervativu a podobný hrůzy, jen aby se mohli čumět na 3D televizor apod. :-) A že je kvalitní jídlo drahá záležitost,  je jenom další lež, kterou se nám pokoušejí prodat. Pěstují si nás jako dobytek.

O. Uživatel 25.3.2013 15:16

Uživatel požádal o vymazání
I. Hil 25.3.2013 15:05

Re: Máme tady instituce, které mají kontrolovat

Co měli konat?

J. Dvořák 25.3.2013 14:50

Potraviny?Musím se zasmát !

To co nám servírují nemá s potravinami nic společného !Mělo by se to správně nazvat Žrádlo životu nebezpečné !A taky by povinně mělo mít upozornění :Ministersvo zdravotnictví varuje,pozor,pozor,pozor žerete namleté slepičí zobáky a slepičí separát chemicky ochucený !!!

O. Uživatel 25.3.2013 14:33

Uživatel požádal o vymazání
O. Uživatel 25.3.2013 14:32

Uživatel požádal o vymazání
I. Lyčka 25.3.2013 14:18

Re: Celý problém

Kouknul jste se na složení granulí pro domácí mazlíky? Tam je masa jen 4 procenta, někdy trošku více. Takže i ten točený je na tom, co se týká masa, lépe.

P. Stavjaník 25.3.2013 14:10

Re: Celý problém

Bojovat za vyšší příjmy? Příjmy si snad na trhu práce určuje každý sám. Nebo mám vzít kvér a jít někoho postřílet, aby byly vyšší příjmy? Máte celkem ulítlé slušně představy. Myslím, že doba horší zdravotní péče a horších potravin už je za námi, nebo čekáte nástupem levice opětovné podstatné zhoršení stavu?

P. Stavjaník 25.3.2013 14:06

Re: Reklamština

Za pár let asi ano, nebo budu hrát s obchodníky ruskou ruletu. Jsem krátkozraký, tak to ještě bez brejlí přelouskám.

P. Stavjaník 25.3.2013 14:04

Re: Reklamština

Maso beru jenom v Makru, v podstatě větší nákupy dělám jen tam, protože tam není blázinec a na nákup je větší klid. Navíc se mi tam ještě nepodařilo koupit nic zkaženého, což je v naší obchodní síti nebývalý úspěch.

A. Osvaldová 25.3.2013 12:54

Re: Reklamština

A když kupujete zboží vážené, u pultu, u našich spoluobčanů řezníků, tak čtete z čeho a co? Občas, když vidím, co mele do sekané náš řezník, tak odcházím, ani mělčit a křehčit nic nemusí.  :-D

M. Blažek 25.3.2013 12:45

Re: Celý problém

Obávám se, že tím levným točeným salámem psům příliš nepřilepšíte.

T. Lichtenberg 25.3.2013 12:44

Češi tuhle lekci potřebovali.

Aby se člověk naučil rozpoznávat a vážil si kvality, musí nejprve poznat nekvalitu. Za komunistů sice byla většina potravin v jakémsi standardu, ale o kvalitě se rozhodně taky nedalo mluvit. Za následek to mělo to, že kvalitu potravin nikdo neřešil, každý jen kupoval to jediné, co na pultech bylo a postupně jsme se přestali chovat tak, jak lidé vždycky normálně chovali - přestali jsme si hlídat kvalitu. Honba za cenou nám udělila tvrdou lekci, jakou jsme potřebovali. Teď už konečně kvalitu jídla začínají někteří řešit a už se objevují i obchody, které jim vycházejí vstříc. Konečně to začíná fungovat!

M. Blažek 25.3.2013 12:43

Re: Celý problém

Tak to bych se velmi divil, že nejsou zdravotně závadné. Ony ty různé stabilizátory, konzervanty, emulgátory a barviva příliš prospěšné pro organismus nejsou.

P. Čech 25.3.2013 12:23

Re: Reklamština

Asi brzy umřete hlady, protože přečíst text na obalu nelze u žádných potravin.

P. Čech 25.3.2013 12:21

Re: Celý problém

Nemáte pravdu, pane Bárto. Setkal jsem se s výrobky z masa (nikoliv s nějakými z kostí seškrábanými separáty, které obsahují pomleté hnáty a zobáky) se stejnou a nebo podobnou cenou jako u t.zv. masných výrobků. Relativně levná cena nemusí vždy znamenat nekvalitu či podvod. O podvod se obvykle jedná u dovozů, kde nelze dohledat skutečného konkrétního výrobce (made in EU). Dokonce jsem viděl vedle sebe maso mělněné (rozuměj nacpané vodou a chemikáliemi) a maso mleté (skutečné maso) a to za téměř stejnou cenu.

O. Pola 25.3.2013 12:18

Re: Celý problém

tomu nerozumim, jak mouka blahodarne pusobi na psa ? Nebo v cem je to prilepseni

H. Kavková 25.3.2013 12:17

Re: Celý problém

a psům ten sajrajt nevadí?

P. Čech 25.3.2013 12:12

Re: Produkty jsou mezi zákazníky oblíbeny??????

Nejen Albert. Naprosto stejný je Kaufland, Lidl, Penny, Billa, Globus, Tesco a vlastně všechny řetězce.Zkuste najít na obalu informace o skutečném výrobci (nikoliv dovozci), o skutečném složení výrobku. Ono to tam je, jenže to nepřečte ani člověk s ostřížím zrakem. Zkuste najít na výrobcích z Polska informaci typu made in Poland. V mnoha případech nenajdete. Najdete tam Made in EU.- Že bylo něco vyrobeno v EU mne naprosto nezajímá, protože to o výrobku nic nevypovídá.

I. Lyčka 25.3.2013 11:48

Re: Celý problém

On je problém i v tom, že ty laciné šmejdy jsou často dobře ochucené, někdy chutnají líp než poctivé zboží. Zjišťuji to, když kupuji třeba točený salám psům na přilepšení. Občas si kousnu a říkám si, že je to dobré, ale kousnu si jen jednou, protože si uvědomuji, co je v tom za sajrajt.

O. Uživatel 25.3.2013 11:19

Uživatel požádal o vymazání

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...