25. listopadu 2013 17:31 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kvalitu potravin v Česku bude hlídat nový úřad v Brně, plánuje Toman

Potravinářská inspekce uzavřela prodejnu Kubík v Pardubicích, která byla zamořena hlodavci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Potravinářská inspekce uzavřela prodejnu Kubík v Pardubicích, která byla zamořena hlodavci. | foto: SZPI

PRAHA V Česku by měl vzniknout silný Úřad pro potraviny se sídlem v Brně. Jeho součástí by měla být současná Státní zemědělské a potravinářská inspekce, uvedl na Žofínském fóru ministr zemědělství v demisi Miroslav Toman s tím, že vytvoření nového úřadu vidí jako úkol pro svého nástupce.

Úřad pro potraviny je v současné době pouze jednou ze sekcí ministerstva zemědělství. S posilováním kompetencí potravinářské sekce začal Toman již během svého působení na ministerstvu, v jehož čele stojí od července.

"Není to podřízenost Úřadu pro potraviny Státní zemědělské a potravinářské inspekci, je to transformace Státní zemědělské a potravinářské inspekce a Úřadu pro potraviny do jednoho úřadu," upřesnil ministr svou vizi.

ČTĚTE TAKÉ:

Změna by podle něj měla zefektivnit celý systém kontrol potravin. Její součástí by mělo být jednoznačné stanovení kompetencí jednotlivých dozorových orgánů. I nadále by zůstaly zachovány Státní veterinární správa i Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský. Ministerstvu zemědělství by podle Tomana měl zůstat "jen velmi silný legislativní odbor".

Toman krátce po svém nastoupení do čela ministerstva zastavil slučování SZPI a SVS do jedné dozorové instituce. Sloučení obou potravinových kontrol prosazoval předchozí ministr Petr Bendl (ODS), v květnu tento záměr schválila vláda.

Lidovky.cz, ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?