Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt -2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Květnový zahraniční obchod s přebytkem 0,6 miliardy

Kamiony. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kamiony. | foto: Luboš Pavlíček ČTK

PRAHA Zahraniční obchod skončil v květnu přebytkem 0,6 miliardy korun. Na květnovém přebytku se stejně jako v předchozích měsících podílel vývoz strojů a dopravních prostředků, negativně působil opět nejvíce dovoz drahých minerálních paliv.

V dubnu činil přebytek 0,2 miliardy korun. Informoval o tom Český statistický úřad. Analytici odhadovali přebytek obchodní bilance mezi pěti a 6,5 miliardy korun. Proti loňskému květnu je výsledek o 4,7 miliardy korun horší.

Za prvních pět měsíců letošního roku dosáhl přebytek obchodní bilance 26,2 miliardy Kč a byl meziročně o 2,9 miliardy Kč nižší. Od ledna do května vzrostl vývoz meziročně o 13,6 procenta a dovoz o 14,6 procenta.

V květnu se meziročně zvýšil vývoz o 13,4 procenta a dovoz o 17,1 procenta. Tempo růstu dovozu předstihlo tempo růstu vývozu o 3,7 procentního bodu. Posílení koruny vůči euru i dolaru způsobilo, že zahraniční obchod rostl rychleji v eurech i dolarech, upozornil ČSÚ.

Na květnovém přebytku zahraničního obchodu se stejně jako v předchozích měsících nejvíce podílel vývoz strojů a dopravních prostředků. Celkově vzrostl o 16,2 procenta (o 12,7 miliardy korun), za hranice mířily zejména automobily, elektrická zařízení, přístroje a spotřebiče i výpočetní technika.

Dovoz strojů a dopravních prostředků rostl ještě rychleji, a to o 17,5 procenta (o 10,4 miliardy Kč). Nejvíce se dovážela výpočetní technika, automobily a stroje i zařízení k výrobě energie. Vyšší dovoz minerálních paliv o 35,9 procenta (o 4,8 miliardy Kč) ovlivnil hlavně dovoz ropy, který hodnotově vzrostl o 41 procent, v naturálním vyjádření o 2,2 procenta. Dovoz zemního plynu stoupl v hodnotovém vyjádření o 40,5 procenta, v naturálním vyjádření o 1,5 procenta.
Se státy Evropské unie má ČR nadále přebytkovou bilanci; v květnu klesla o 0,9 miliardy Kč na 23,2 miliardy Kč. Schodek obchodu se státy mimo EU se prohloubil o 3,8 miliardy Kč na 22,6 miliardy Kč. Bilance se zlepšila především s Německem, Ukrajinou, Švýcarskem, Nizozemskem a Belgií. Zhoršilo se naopak saldo obchodu s Ruskem, Čínou, Dánskem, Polskem a Tchaj-wanem.

Za posledních 12 měsíců se v porovnání s předchozími 12 měsíci zvýšil vývoz o 10,6 procenta a dovoz o 9,2 procenta. Obchodní bilance dosáhla aktiva 36,6 miliardy Kč, což představuje zlepšení o 25,5 miliardy Kč.
Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?

Najdete na Lidovky.cz