Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kvůli chybě zdraží voda až o 20 procent. Malé vodní elektrárny přišly o dotaci

Voda z kohoutku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Voda z kohoutku | foto: Shutterstock

PRAHA Když předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková na sklonku loňského roku oznámila, že pro letošní rok nevypíše cenové rozhodnutí, každý si představil hlavně majitele solárních elektráren, kteří tak přišli o část peněz.

Bez cenového rozhodnutí inkasují provozovatelé obnovitelných zdrojů za vyrobenou elektřinu jen tržní část ceny, ale od ledna letošního roku nedostávají dotaci, která dělá většinový díl výdělku.

Teď se ukazuje, že to nejsou solárníci, kdo situaci odskákal. Problém dopadl na malé vodní elektrárny, z nichž mnohé patří jednotlivým povodím. Za letošní rok kvůli tomu přijdou o 200 milionů korun, a to znamená zdražování vody.

Do největších obtíží spadlo Povodí Ohře, které zásobuje vodou Ústecký kraj. „Cena za odběr povrchové vody od příštího roku vzroste o dvacet procent,“ uvedl ředitel podniku Jiří Nedoma.

Stávající ceny vody nezvládají pokrýt náklady na správu vodního toku, proto náklady na Ohři dotovali z prodané elektřiny na tamních čtyřech turbínách. Bez zeleného bonusu či zaručené výkupní ceny jsou ale malé vodní elektrárny na čtvrtině příjmů, s nimiž počítaly.

Z celkového odhadu dvousetmilionového propadu připadá na Ohři skoro 128 milionů, u ostatních povodí jsou čísla o něco menší.

„Bude to mít za následek pokles ročních výnosů o cirka šedesát milionů. Pokud nedojde ke změně, tento stav bude mít dopad i na kalkulaci ceny za odběr povrchové vody pro rok 2017,“ sdělil Hugo Roldán z Povodí Vltavy.

Přitom se to vůbec nemuselo stát. Stávající výpadek příjmů se týká sto pěti malých vodních elektráren, které byly rekonstruované nebo modernizované v době od října 2013 do konce roku 2015. Nejde o nové zdroje a mělo by se na ně vztahovat už schválené schéma podpory, ale stejně jim za celý letošní rok žádný zelený bonus nepřišel.

Důvodem je legislativní změť výjimek v energetickém zákoně, která se odehrála v roce 2013. Výsledkem je, že na malé vodní elektrárny přebudované ve zmíněném období dopadla právní fikce, podle které jsou „jako že“ uvedené do provozu od ledna 2016.

Dělalo se to proto, aby se elektrárnám po opravách restartovala životnost, tedy aby mohly pobírat provozní podporu dalších třicet let. Jenomže nikdo netušil, že důsledkem bude zastavení výplaty podpory.

Pro majitele sto pěti vodních zařízení jde o likvidační situaci. Povodí i soukromníci si na rekonstrukce brali úvěry a ve svých splátkových kalendářích se zeleným bonusem počítali.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...