Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 4 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Kvůli koruně jí banka naúčtovala další poplatek. Zdravotnice chce vše zpět

Ve spolupráci se sdružením Poplatkyzpět.cz usilují o navrácení poplatků stovky klientů bank (Ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ve spolupráci se sdružením Poplatkyzpět.cz usilují o navrácení poplatků stovky klientů bank (Ilustrační foto). | foto: Poplatkyzpět.cz

PRAHA První malé vítězství má zdravotní sestra Růžena Macháčková za sebou. Získá zpět 150 korun, které jí banka vyměřila kvůli nesplacené koruně z úvěru. Její další spor je však teprve na začátku. I ona se totiž přidala k výzvě za navrácení poplatků, které si finanční domy účtují za vedení úvěrových účtů.

Při pohledu na výpis z účtu se paní Macháčková loni v prosinci nestačila divit. Přestože v říjnu splatila poslední část úvěru, opět jí banka strhla poplatek 150 korun, který měsíčně platila za vedení úvěrového účtu.

"Když jsem se po tom začala pídit, řekli mi, že je to v pořádku. Na účtu mi totiž zbýval nedoplatek 1,02 koruny, který mi museli ještě zaúčtovat, a za to musím zaplatit 150 korun. A to mě neskutečně vydráždilo," popsala serveru Lidovky.cz paní Macháčková.  

ČTĚTE TAKÉ:

Nešlo sice o horentní sumu, vadil jí však samotný princip. "Stačilo, aby mě na tu korunu upozornili, a já bych ji samozřejmě doplatila," uvedla. Absurdní poplatek za zbylou korunu ale nakonec získá zpět.

Poté, co se o její případ začala zajímat média, ozvala se jí sama banka. "Dnes (ve středu – pozn. red.) mi volali, že mi bankovní poplatek vrací. Chybu prý udělal někdo, kdo 'před sto lety' psal nějaký dodatek," vysvětluje paní Macháčková.

Své poplatky chce zpět

Nemilá zkušenost s Českou spořitelnou ji ale přiměla k tomu, aby se pokusila získat zpět veškeré poplatky, které bance za vedení úvěrového účtu zaplatila. "Toto mě přesvědčilo o tom, že se k té akci přidám," uvedla.

Řeč je o společném postupu při vymáhání poplatků na českých bankách. Výzvu, kterou odstartoval první Čech, jenž své peníze dostal zpět už pod hlavičkou projektu Poplatkyzpět.cz vyslyšelo víc jak 50 tisíc nespokojených klientů. 

ČTĚTE VÍCE:

Skrze právní zastoupení teď po bankách hromadně požadují jak navrácení sporného poplatku, tak jeho úplné zrušení. Oporu mají v předloňském rozsudku německého Spolkového soudního dvoru, který rozhodl, že vybírat poplatek za úvěrový účet je vůči spotřebiteli nepřiměřená smluvní podmínka. Výpis z účtu totiž klientovi žádnou novou informaci nepřináší.

Banky sice svorně tvrdí, že poplatky nejsou v rozporu s platnými zákony a klienti jsou s nimi vždy dopředu seznámeni, řada z finančních domů ale od této praktiky ustupuje

Například Komerční banka, Raiffeisenbank nebo UniCredit Bank, nabízejí již hypoteční úvěry bez poplatku. Zrušené poplatky se však často promítnou do vyšší úrokové sazby.

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....

SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže
SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže

Toužíte po krásném tělu do plavek, ale nevíte, jak a kde s hubnutím začít? Zapojte se do soutěže s Fitshakerem o prémiové členství a cvičební diář.