22. července 2009 14:57 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kvůli krizi zažívá v Německu renesanci dovolená pod stanem

Kemp (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kemp (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BERLÍN Hospodářská krize údajně přiměla mnoho německých rodin oprášit stany. V kempech své vlasti prý letošní dovolenou stráví více Němců než v minulých letech. Obroda stanování je podle zjištění Německé průmyslové a obchodní komory (DIHK) zvlášť silná na východě Německa.

Jen 23 procent provozovatelů kempinků letos očekává méně hostů než v předchozím roce. Mezi hoteliéry je skeptiků mnohem více - téměř polovina jich letos očekává propad tržeb.

Pro mnoho Němců je dovolená pod stanem a nejlépe "doma" ztělesněním svobody a flexibility. Podle autoklubu ADAC upřednostňuje tuto formu dovolené 1,7 milionu Němců.

V samotném Německu přitom platí rodiny za kempinkové místo a noc v průměru zhruba 25 eur (téměř 650 Kč), což je zhruba o 50 centů více než loni a o několik eur více než u východních sousedů nebo třeba ve Švédsku.

Renesanci kempinků potvrzují i údaje Spolkového statistického úřadu ve Wiesbadenu z prvních měsíců tohoto roku. Jenom v lednu až dubnu počet přenocování v kempech a obytných přívěsech dosáhl 1,9 milionu, což je o 32 procent více než ve stejném období předchozího roku. Ve východoněmeckých spolkových zemích činil tento nárůst dokonce 57 procent a nejsilnější byl v Sasku - téměř 77 procent.

Provozovatelé kempů nepochybují o tom, že to souvisí i s hospodářskou krizí. "Svou roli nepochybně hraje to, že leckdo se musí více ohlížet na peníze," řekl deníku Leipziger Volkszeitung předseda svazu kempinkových zařízení ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko Peter Ahrens.

S hospodářskou situací podle něj také souvisí skutečnost, že více Němců letos tráví dovolenou ve své vlasti. Občané spolkové republiky jsou přitom na celém světě známí jako náruživí cestovatelé.

Plné jsou prý kempy zejména v "nových" spolkových zemích a především pak podél pobřeží Baltského moře. Podle Ahrense tomu napomáhají opět hlavně samotní východní Němci. "Velmi mnoho jich mezitím opět cestuje tam, kde trávili dovolenou už před převratem," domnívá se expert.

ČTK