16. února 2011 9:32 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kvůli navýšení daně z přidané hodnoty jde na trh více bytů

Nové byty - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nové byty - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Nabídka nových bytů v Česku v letošním roce naroste zhruba o čtvrtinu. Developeři totiž očekávají, že ve druhé polovině roku se výrazně zvýší poptávka po novém bydlení.

Má se tak podle nich stát kvůli navýšení daně z přidané hodnoty, které plánuje vláda. Dolní sazba DPH, kterou je většina nových nemovitostí zdaňována, má od příštího roku stoupnout ze současných deseti procent až na dvacet procent.
To by mohlo vyvolat až desetiprocentní zdražení novostaveb, kterému se podle developerů řada lidí bude chtít vyhnout.

"Očekávaná poptávka po koupi i rozestavěných bytů v souvislosti s plánovaným nárůstem DPH je stimul, který nás přiměl, abychom na trh pustili větší množství bytů," přiznává ředitel velké developerské společnosti Ekospol Evžen Korec. Stejné plány má i Central Group a další významní developeři.

"Prodeje by mohly být o dvacet procent vyšší než v minulém roce. Ve zvýšení DPH vidíme prorůstový trend," říká předseda představenstva Central Group Dušan Kunovský. Loni se v Česku prodalo kolem 19 tisíc nových bytů. Letos by se jich podle odhadů realitních expertů mohlo prodat 22 tisíc.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!