25. června 2012 18:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kvůli počasí přijdou zemědělci o 350 milionů korun

Jablka - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jablka - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

HOLOVOUSY (JIČÍNSKO) Letošní úroda ovoce by měla proti průměru minulých pěti let klesnout o 22 procent na 112 786 tun. Z toho by mělo být 92 005 tun jablek, vyplývá z odhadu sklizně k 15. červnu. Důvodem nízké sklizně jsou jarní mrazy.

"Nižší sklizeň bude proti pětiletému průměru znamenat výpadek ve výnosech ovocnářů asi 350 milionů korun," řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. V meziročním srovnání by měla být letošní sklizeň o 11 procent vyšší, ale oba roky se nedají zcela srovnávat. Loňský rok byl výjimečný tím, že sklizeň byla nejnižší za několik desítek let.

ČTĚTE TAKÉ:

Další ztráty, řádově v desítkách milionů korun, lze podle Ludvíka očekávat u pěstitelů jahod a také ze snížené kvality ovoce. Některé ovoce totiž bude možné použít jen na zpracování za výrazně nižší cenu. Za letošní očekávanou nízkou sklizní jsou především dvě vlny mrazů. "První zasáhla sady v dubnu v období Velikonoc a poškodila některé peckoviny.

Druhá pak dne 18. května poškodila většinu ovocných druhů," uvedl Ludvík. Na řadě míst klesly teploty pod nulu již ve večerních hodinách a sady byly vystaveny působení mrazu i mnoho hodin.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

V době mrazu byly všechny ovocné druhy již odkvetlé, a tedy i velmi citlivé na poškození. Zásadním problémem bylo i to, že v řadě případů šlo charakterem o zimní mráz, nikoliv jen o přízemní, který bývá v polovině května častějším jevem, ale nezpůsobuje tak závažné škody, uvedl Ludvík.

Počasí významně zasáhlo i jabloně, které jsou za jiných okolností proti mrazům nejodolnější ze všech v Česku pěstovaných ovocných druhů. "Právě jabloně jsou u většiny ovocnářských podniků stabilizační plodinou, která tvoří základ produkce. Z těchto důvodů je právě citelné poškození ploch jabloní vážným problémem zasahujícím do existence podniků," dodal předseda Ovocnářské unie ČR.

Moravě uškodily mrazy

Zatímco v Čechách převažuje spíše lokální poškození, Morava byla mrazy poškozena téměř celá a na řadě míst je zničena úroda až ze 100 procent. Na Moravě proto ovocnáři očekávají například sklizeň jablek proti pětiletému průměru o 52 procent nižší. Rovněž sklizeň broskví a meruněk bude v souhrnu jen ve výši 2270 tun, což bude nejméně za několik desítek let. Výši celkových ztrát na Moravě umocnilo i dlouhotrvající sucho z letošního jara. Letošní výrazný nárůst úrody u hrušek je dán tím, že do plodnosti vstupují nové výsadby.

Lidovky.cz, ČTK