Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kvůli slabé koruně přišly Vánoce o měsíc dřív, říká analytik

Nákupy (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nákupy (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Zatím nejvýraznější důsledek intervence České národní banky, která měla za následek pětiprocentní oslabení koruny, je "brzký příchod Vánoc," říká analytik Raiffeisenbank Václav Franče. Do svátků podle něj čeká spotřebitele hlavně nárůst cen pohonných hmot.

"Nemyslím si, že charakter předvánočního nakupování bude kvůli deflaci výrazně odlišný, pokud pomineme zdražení pohonných hmot. Může akorát docházet k mírné tendenci nakupovat věci do zásoby. Od některých obchodníků slýcháme, že Vánoce přišly o měsíc dřív," popisuje Franče.

Jeho slova potvrzuje i mluvčí internetového obchodu MALL.cz Michala Gregorová. "Momentálně se u nás nakupuje o 70 procent více než ve srovnatelném období minulého roku, což je růst, který jde částečně na vrub právě hrozbě zdražení," vysvětluje Gregorová.

Intervence ceny zásadně neovlivní, říká Rusnok

Premiér v demisi Jiří Rusnok

Premiér v demisi Jiří Rusnok

"Pětiprocentní znehodnocení české koruny nemůže zásadně pohnout cenovou hladinou v ČR. Intervence České národní banky sama o sobě nezpůsobí ani nápravu české ekonomiky ze dne na den, ani ji nijak zásadně nepoškodí."

Podle Rusnoka mnozí výrobci nyní zneužívají zájmu médií a využívají je pro svůj marketing na zdražené zboží. "Je na spotřebitelích jestli to budou kupovat. Samo opatření České národní banky není tím zásadním hybatelem těchto změn," řekl premiér v demisi.

Opačný trend než u takzvaného spotřebního zboží nastane do Vánoc podle analytika Frančeho u pohonných hmot. "Už teď vnímáme zprávy, že některé benzinové pumpy zdražují, takže ten důsledek je poměrně rychlý," dokládá Franče. Podle něj lze však očekávat, že plošné zvýšení cen jako reakce na zásahy ČNB se projeví do půl roku.

Analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek kromě benzinu odhaduje i brzké zdražení "zboží krátkodobé spotřeby". Podle něj půjde třeba o dovozové ovoce na vánoční stůl. "Nárůst u pohonných hmot nebude příliš významný, když vezmeme, že koruna oslabila oproti tomu sedmému listopadu o pět procent, tak by ty pohonné hmoty mohly jít nahoru zhruba o 3,5 procenta," odhaduje Sobíšek.

Další vlna zdražování ovšem dorazí už po novém roce. "Potom bude zvyšování cen průběžné, během několika měsíců zareaguje většina dovozového zboží - i dlouhodobé spotřeby. Bude to například elektronika, kde se vyprodají zásoby nakoupené za staré ceny," shrnuje Sobíšek.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...