12. května 2009 10:30 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kvůli slabé úrodě si připlatíme za kávu

Káva | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Káva | foto: Jan Zátorský, Lidové noviny

PRAHA Závislost na kávě se možná brzy prodraží. „Jsme v nebezpečné situaci,“ řekl pro list Financial Times (FT) Andrea Illy, šéf stejnojmenné italské společnosti, která je jednou z nejznámějších značek ve světě kávy. Illy varoval, že kvůli nedostatku zásob hrozí prudký nárůst cen této komodity. Pro další zdražení hrají také klesající vývozy z Jižní Ameriky.

„Kolumbie, třetí největší pěstitel kávy na světě, vyvezla v prvním čtvrtletí o šestnáct procent méně kávy než před rokem. Příčinou je menší úrodnost kávovníků. V zemi již několik týdnů hrozí stávka přepravců, což by ještě více omezilo dodávky na trhy,“ vysvětluje analytik společnosti Colosseum Boris Tomčiak.

Ještě donedávna se přitom mezi odborníky obecně předpokládalo, že světová ekonomická krize sníží jak spotřebu, tak i cenu kávy. To se ale nakonec ukazuje jako zcela mylný odhad. Poptávka po kávě zůstala vysoká i přes to, že se milovníci kávy přesunuli z kaváren k pití černého moku do svých domovů. Mezinárodní organizace kávy navíc předpokládá, že letos celosvětová spotřeba kávy oproti loňskému roku dokonce vzroste.

Mezinárodní ceny kávy Arabica dosáhly minulý týden na burze v New Yorku sedmiměsíčního maxima, když vzrostly na 1,28 dolaru za libru. To představuje téměř čtvrtinový nárůst oproti prosincovým hodnotám. Cena kolumbijské kávy minulý týden vzrostla téměř na 2,20 dolaru za libru. To podle FT znamená dvanáctileté maximum. Kolumbijská úroda byla totiž zničena silnými dešti a podle šéfa Mezinárodní organizace kávy Néstora Osoria je tak nyní nedostatek zásob této kávy absolutní.