5. října 2008 17:55 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kvůli smyšlené zprávě oslabily akcie Applu

Šéf Applu Steve Jobs, který měl podle smyšlené zprávy utrpět srdeční infarkt. To způsobilo oslabení akcií společnosti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf Applu Steve Jobs, který měl podle smyšlené zprávy utrpět srdeční infarkt. To způsobilo oslabení akcií společnosti. | foto: www.sfgate.com

NEW YORK Na portál iReport, jehož obsah tvoří výhradně uživatelé, někdo napsal smyšlenou zprávu o tom, že ředitel firmy Apple Steve Jobs utrpěl srdeční infarkt a byl hospitalizován. Informace způsobila oslabení akcií počítačové společnosti Apple o více než tři procenta. Firma zprávu vzápětí popřela.

Portál iReport patří televizní stanici CNN ze skupiny Time Warner a incident, který se odehrál, podle agentury Reuters vyvolává nové otázky o citlivém vztahu mezi tradičními a novými médii. CNN sice zprávu z portálu po chvíli stáhla a účet uživatele zablokovala, akcie firmy ale už měly tou dobou ztráty.

"Na tvorbě obsahu iReport.com se podílejí výhradně uživatelé. Obsah, který se neslučuje s podmínkami zveřejňování příspěvků, pak odstraňujeme," uvedla CNN. Na smyšlenou zprávu o Jobsově zdravotních potížích prý CNN upozornili ostatní uživatelé portálu iReport.

Mluvčí řekla, že CNN se snažila kontaktovat uživatele, který zprávu na portál umístil, ale neúspěšně. Údaje, které uživatel vyplnil ve svém profilu, ale televize předá federálním vyšetřovatelům. Na webu iReport je nicméně upozornění, že CNN nenese za obsah příspěvků zodpovědnost.

V poslední době přibývá webů, na které mohou umístit příspěvek i diváci. Případ smyšlené zprávy na portálu iReport ale ukazuje, že takzvaná občanská žurnalistika v sobě skýtá značná rizika, i když se provozovatelé snaží udržet weby v takové podobě, aby mělo smysl je používat.

Přestože své uživatele nabádá k zasílání příspěvků stále více portálů či zpravodajských kanálů, zatím nebyl stanoven žádný standard a vše většinou záleží na důvěře. Na druhou stranu ale tradiční média se také čas od času dopouštějí přehmatů a uveřejní nepravdivou informaci, takže podle expertů nelze z jednoho případu, byť vážného, dělat závěry.

Jobsovo zdraví už ale v minulosti bylo předmětem spekulací, naposledy asi před měsícem, když Apple představoval nové produkty. V médiích se pak objevily dohady, že Jobs je pohublý a zda netrpí vážnou nemocí. Spekulacím nahrává i fakt, že Jobs se v roce 2004 vyléčil z rakoviny slinivky.
Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
KUCHAŘKA/KUCHAŘ OUTLET TUCHOMĚŘICE

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč