15. srpna 2012 11:25 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vyšší ceny obilí zřejmě zdraží potraviny, varuje šéf Agrární komory

Kombajn (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kombajn (ilustrační foto). | foto: ČTK

PRAHA Ceny obilí na světových trzích kvůli jeho letošní slabé úrodě stále rostou, což zřejmě povede ke zdražení potravin, říká prezident Agrární komory Jan Veleba, podle kterého navzdory rostoucím cenám čeští farmáři za obilí z letošní sklizně kvůli zhruba pětinovému poklesu výnosů utrží až o osm miliard korun méně.

"Rok bude podprůměrný a v rámci republiky se sklidí asi o dvacet procent méně obilí. Dál rostou a porostou ceny, protože ve světě jsou velké problémy a sucho zasáhlo Spojené státy, Indii, jižní Evropu i Ukrajinu. Takže já osobně si myslím, že v koncovce bude velký tlak na zdražení potravin," uvedl Veleba, který připomněl, že ceny masa se odvíjí právě od ceny obilí a kukuřice.

Nejnižší sklizeň od roku 2007

Veleba odhadl, že tuzemští farmáři kvůli nižší úrodě letos za obilí utrží o sedm až osm miliard korun méně než loni. Podle červencového odhadu Českého statistického úřadu má tuzemská produkce obilí proti loňsku klesnout o 20,7 procenta na 5,716 milionu tun. Jednalo by se tak o nejnižší sklizeň od roku 2007. Úroda řepky by se měla naopak zvýšit o 2,5 procenta na 1,073 milionu tun. Již nyní je jasné, že produkce řepky bude vyšší.

Lidovky.cz, ČTK