Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Lákadlo levné síly se vytrácí

Dělník. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dělník. | foto: Reprofoto

PRAHA Mzdy a ostatní příjmy Čechů prudce rostou. Proti loňsku se zvýšily o více než deset procent. To, co je dobrou zprávou pro zaměstnance, ale nemusí mít stejně pozitivní dopad na celou ekonomiku. Česká republika totiž rychle ztrácí jednu z výhod, která do země lákala zahraniční investory - relativně levnou pracovní sílu.

„Investoři se budou v budoucnu zřejmě dívat dále na východ,“ myslí si analytik České spořitelny David Navrátil. To se však podle ekonomů bude týkat především technicky nenáročných investic, kupříkladu montáží výrobků, které nevyžadují větší množství kvalifikovaných pracovníků anebo rozvinutou síť subdodavatelů.

„Naší prioritou je lákat kvalitní projekty, u kterých cena práce není zásadním faktorem. Snažíme se zvyšovat konkurenceschopnost České republiky, abychom si vysoké mzdy mohli dovolit,“ říká šéf agentury pro podporu a rozvoj investic Czechinvest Tomáš Hruda.

Náklady na hodinovou mzdu a nemzdové náklady práce (povinné odvody státu na sociální a zdravotní pojištění a příplatky zaměstnancům na stravu nebo vybavení) jednoho českého zaměstnance vzrostly ve druhém čtvrtletí meziročně o 10,1 procenta.

Tento růst je výrazně vyšší než v Polsku nebo na Slovensku. Za Českou republikou se umístilo i Maďarsko. Právě tyto země byly přitom dosud co do investiční atraktivity Česku nejblíže.

Produktivita práce pokulhává za mzdami
V České republice tak podle Eurostatu mzda roste jedním z nejrychlejších temp v Evropě, když ji předstihly pouze pobaltské země. V Estonsku mzdové a jiné náklady stouply o 16 procent, v Litvě a Lotyšsku dokonce překonaly rekordní pětinové hodnoty nárůstu.

Ekonom David Marek z Patria Finance ale připomíná, že neméně důležitým ukazatelem jsou jednotkové náklady na zaměstnance, což je poměr vyplácených mezd k produktivitě práce. Tento ukazatel má přitom podle něj Česko velmi příznivý. Relativní hodnota práce se tak podle něj vyvíjí pozitivně.

„Produktivita práce v Česku sice roste, ale rozhodně nikoli o deset procent za rok. Tempo růstu mezd tak lze považovat za příliš vysoké,“ oponuje ale ředitel české pobočky personální a poradenské agentury Mercer Martin Mácha.

Zvyšování nákladů na zaměstnance ale může mít podle ekonomů na zahraniční investice paradoxně i pozitivní dopady. „Česká republika se totiž musí přestat spoléhat na levnou pracovní sílu jako na jedno z hlavních lákadel pro investory. Je nutné zvyšovat kvalifikaci zaměstnanců a vytvářet investice s vyšší přidanou hodnotou,“ domnívá se Navrátil.

Prudký růst mzdových nákladů analytici přičítají také faktu, že státy střední a východní Evropy začínaly na mnohem nižší úrovni mezd než ty západoevropské. Země Evropské unie tak celkově zaznamenaly jen tříprocentní růst hodinových nákladů na zaměstnance. Ještě nižší jsou tato čísla u zemí eurozóny, tedy takzvaných starých zemí Evropské unie, kde mzdy vzrostly o pouhá 2,4 procenta.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.