Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Langer chce z České pošty akciovou společnost

Ivan Langer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivan Langer | foto: Lidové noviny

PRAHA Česká pošta by podle ministra vnitra a informatiky Ivana Langera mohla být transformována na akciovou společnost k 1. lednu 2008. Vláda by poté měla rozhodnout, zda stát bude nadále stoprocentním vlastníkem České pošty, anebo bude tento podnik privatizován.

Langer to dnes řekl v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Česká pošta v současnosti zaměstnává přes 38.000 lidí v 3400 pobočkách a má roční tržby kolem 18 miliard korun. Zisk se loni pohyboval kolem 670 milionů. "Byl bych rád, kdyby se to zvládlo ( k datu 1. ledna 2008)," odpověděl dnes Langer na dotaz moderátora, kdy by měla z České pošty vzniknout akciová společnost. Langer chce nyní zahájit transformační projekt České pošty, který připravilo ministerstvo informatiky.

"Tento projekt bych chtěl nastartovat tak, aby pro příští vládu, protože tato žádá pouze o roční mandát, byla Česká pošta připravena jako akciová společnost k rozhodnutí, zda v této podobě bude nadále stoprocentně vlastněna státem, nebo případně privatizována a potom jakým způsobem," prohlásil Langer.

Zřizovatelem státního podniku Česká pošta je ministerstvo informatiky, které chce nová vláda postupně zrušit. O novém začlenění poštovní agendy, ale například i telekomunikací by měla rozhodnout vláda příští týden. Podle Langera by tyto oblasti mohly spadat pod ministerstvo dopravy či ministerstvo průmyslu a obchodu.

Pod ministerstvo vnitra by měla přejít část ministerstva informatiky, která se zabývá informatikou veřejné správy. Na starosti ji bude mít Langerův náměstek pro veřejnou správu a informatiku Zdeněk Zajíček. Provoz agendy informatiky veřejné správy bude řídit jeden z dosavadních náměstků ministerstva informatiky, budoucí vrchní ředitel sekce informatiky veřejné správy na ministerstvu vnitra.
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!