20. února 2013 10:19, aktualizováno  13:36 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Lasagne s koňským masem jsou v Česku, Tesco je musí stáhnout

Lasagne Bolognese s koňským masem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lasagne Bolognese s koňským masem | foto: szpi

PRAHA Potravinářská inspekce našla v lasagních od firmy Nowaco koňské maso místo hovězího. Řetězci Tesco je okamžitě nařídila stáhnout z prodeje. Inspekce odebrala několik desítek vzorků, analýzou prošlo deset z nich. Ty, v nichž byla konina, pocházely z Teska v Plzni.

Vzorky odebralainspekce minulý týden na základě principu předběžné opatrnosti. Testu zatím nevyhověly dvě šarže, na nichž je uvedena země původu Lucembursko. Tesco stáhlo lasagne již preventivně na základě informací v médiích.

"U odebraných vzorků se dělala analýza DNA a ta se shoduje s DNA koně," uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. Inspekce odebrala několik desítek vzorků, analýzou prošlo deset z nich. Ty, v nichž byla konina, pocházely z Teska v Plzni. Další výsledky zveřejní úřad v příštích dnech.

Konina

Koňské maso není pro člověka škodlivé a v Česku se běžně prodává. Na lasagních však podle inspekce nebylo označeno na obalu výrobku a jde o klamání spotřebitele, zákon v tomto případě umožňuje sankci až tři miliony korun.

Závadné šarže mají trvanlivost do 18. října 2013 a do 24. února 2014, jde o Nowaco Lasagne Bolognese - masem plněné těstoviny v rajské omáčce ve 400gramovém balení.

Inspekce zatím nemá informaci o tom, zda se výrobek s danou šarží objevil i jinde než v Tesku. "Zjišťujeme to u výrobce. Aby si byl spotřebitel jistý, zveřejnili jsme šarži i fotografii výrobku," řekl Kopřiva.

Zakoupené lasagne můžete vrátit

"Situace nás velmi mrzí a s dodavatelem výrobků značky Nowaco budeme o věci jednat," řekl mluvčí Teska Jan W. Dvořák. Zákazníkům, kteří si lasagne zakoupili, Tesco nabízí, že jim za ně vrátí peníze v jakékoli prodejně řetězce.

Potraviny pod značkou Nowaco distribuuje do českých obchodů společnost Bidvest Czech Republic, která se na základě zjištěných skutečností rozhodla stáhnout všechny výrobky těchto šarží z prodejní sítě. Do Česka doputovalo 3648 kartonů lasagní, ve skladech jich dnes zbývalo 557.

ČTĚTE TAKÉ:

Všechny byly do Česka dovezené z Lucemburska už před vypuknutím aféry. Podle ředitele prodeje Jana Tajovského je to jediný dovážený výrobek značky Nowaco, ostatní si společnost dělá sama v závodě v Opavě především z českých surovin.

Aféra s koňským masem, které je vydávané za hovězí, se objevila v lednu ve Velké Británii a Irsku. Výrobce nahrazoval hovězí koninou kvůli tomu, že je levnější. Postupně se výrobky s mletým masem objevily v mnoha zemích Evropy.

V pondělí musel některé výrobky stáhnout z prodeje potravinářský gigant Nestlé. Česká republika obdržela informaci, že výrobky s koninou mohou být i na jejím území, v pondělí systémem rychlého varování RASFF.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!