7. srpna 2013 17:38 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Leasing táhne. Češi si půjčují více než vloni, pochvalují si firmy

Obálka s penězi (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obálka s penězi (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Členské společnosti České leasingové a finanční asociace poskytly klientům v prvním pololetí prostřednictvím leasingu, úvěrů a factoringu 63,68 miliardy korun, což je o 5,4 procenta více než ve stejném období loni. O tři procenta stouplo financování podnikatelských investic úvěry a leasingem, spotřebitelské úvěry a leasing stagnovaly, o 17 procent vzrostlo financování factoringem.

"Obrat k růstu signalizovalo už letošní první čtvrtletí, kdy jsme vykázali velmi mírné celkové meziroční zlepšení. V prvním kvartále ale zároveň o osm procent kleslo financování podnikatelských investic, které nejlépe dokumentují stav tuzemských firem. V pololetí se to změnilo, i přes pokračující recesi vykázalo nárůst o 3,5 procenta. Jde o velmi příznivou informaci z pohledu celé ekonomiky. Zdá se, že podnikatelům se vrací chuť investovat, zřejmě i pod vlivem deklarovaného zmírnění fiskálně restriktivní politiky," uvedla předsedkyně představenstva ČLFA Jiřina Tapšíková.

ČTĚTE TAKÉ:

Z celkových 63,7 miliardy korun bylo 46,55 miliardy určeno na financování firemních investic a provozu a 17,13 miliardy na financování zboží a služeb pro domácnosti. ČLFA sdružuje 50 firem.

I v prvních šesti měsících roku pokračoval pokles leasingových obchodů v rámci financování podnikatelských investic. Tento jev je prý způsoben především daňovým znevýhodněním finančního leasingu v Česku.

Meziroční pokles leasingových obchodů v podnikatelské sféře o šest procent kompenzoval dvouprocentní růst objemů podnikatelských úvěrů. První pololetí letošního roku potvrdilo zájem podnikatelských subjektů o operativní leasing. Jeho podíl na celkovém leasingovém trhu dosáhl 43 procent.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!