10. září 2007 19:28 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Lékaři dostanou 220 milionů. Ještě letos

Lékaři - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékaři - ilustrační foto. | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA Praktičtí lékaři získají ještě v letošním roce nečekaný bonus. Všeobecná zdravotní pojišťovna jim do konce roku vyplatí 220 milionů korun. Stejná částka poputuje na jejich jako nadstandardní příplatek i v příštím roce.

 "Tyto peníze půjdou nad rámec oficiálních, vyhláškou daných plateb všem kvalitním lékařským praxím v oboru praktického lékařství. O 220 milionů korun navýší VZP rozpočet i na rok 2008," informovala mluvčí pojišťovny Jana Víšková.

Rozhodnutí správní rady podle VZP nesouvisí s chystanou stávkou praktiků. "Je to krok
správným směrem, který dává prostor k vyjednávání," komentoval rozhodnutí mluvčí Sdružení praktických lékařů (SPL) Jan Jelínek.

"Bonifikaci vítáme, v letošním roce jsme to nečekali," uvedl Jelínek s tím, že VZP tak reaguje na přebytek na svém účtu. Protest naplánovaný na 19. září se podle Jelínka nicméně uskuteční.

Bonifikaci v podobě zvýšení platby za pacienta získají podle pojišťovny ty ordinace, které poskytují ekonomicky efektivní péči velkému počtu klientů VZP, nebo které působí v regionu, kde je nedostatek praktických lékařů.

Peníze navíc dostanou i ti lékaři, kteří umožní vzdělávání a výchovu mladých praktiků v rámci své ordinace. Předseda správní rady VZP Marek Šnajdr po zasedání zdůraznil, že o výplatě
pojišťovna uvažovala dávno před tím, než praktičtí lékaři stávku vyhlásili. Protestní akci považuje za neadekvátní, protože jednání nejsou ukončena.

Ředitel VZP Pavel Horák lékaře vyzval, aby upustili od protestů. O předložených návrzích mohou podle VZP praktičtí lékaři se zdravotními pojišťovnami vyjednávat ještě do 21. září, a tak dojít k racionálnímu kompromisu. Současný požadavek na navýšení považuje pojišťovna za nesplnitelný.

O víkendu se praktičtí lékaři dohodli, že nebudou podepisovat s pojišťovnami žádné další smlouvy, dokud se nedohodnou na vyšších úhradách za péči. Na protest proti úhradám, kvůli jejichž výši prý v Česku praktiků trvale ubývá, se chystají 19. září na celý den zavřít své ordinace. Začnou se také připravovat na možný další celostátní protest, tentokrát již
nejméně třídenní. SPL má asi 4200 členů.
Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!