19. ledna 2007 15:31 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Lesy ČR hlasí největší kalamitu v historii

Podnik Lesy ČR hlásí největší kalamitu ve své historii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podnik Lesy ČR hlásí největší kalamitu ve své historii. | foto: Jan SokolČTK

HRADEC KRÁLOVÉ  Největší kalamitu ve své historii hlásí po noční vichřici Lesy ČR. První odhady hovoří o poškození milionů metrů krychlových dřeva. Vedení státního podniku zvažuje, že požádá vládu o vyhlášení krizového stavu.

Roční těžba firmy, které patří polovina lesů v zemi, činí přes sedm milionů metrů krychlových. Největší škody LČR zatím evidují na jihozápadě republiky. Přesnější spočítání škod bude podniku trvat přibližně týden, protože do některých lesů se jeho pracovníci kvůli zataraseným cestám nemohou vůbec dostat.

Ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS) řekl, že právě připravuje podklady pro jednání vlády. "Je to věc, kterou budeme muset řešit," řekl bez dalšího komentáře.

Vichr způsobil jednotlivé i plošné vývraty, polomy a zlomy. "Množství vývratů bude zřejmě vyšší, neboť půda je promáčená, není zmrzlá a stromy v ní nejsou tak pevně ukotveny," řekl výrobně-technický ředitel LČR Vladimír Krchov. Lidé by do lesů neměli vůbec vstupovat, protože stabilita stromů je vichřicí narušena.

Noční vichřice výrazně poničila i lesy Krkonošského národního parku. Správa parku odhadla, že orkán poškodil několik desítek tisíc metrů krychlových dřeva a způsobil tak jednu z největších kalamit v Krkonoších za poslední léta.

Živel zřejmě zavinil smrt čtyř lidí
Vítr také ničil budovy a na řadě míst ochromil dopravu. Ve čtvrtek ve Vestci u Prahy padající strom usmrtil dva mladíky v autě. Stejný osud stihl i hasiče, jenž zasahoval ve Slunečné na Českolipsku.

Vichřice si vyžádala i čtvrtou oběť. Pětašedesátiletého muže zabil dnes kolem 14:00 v obci Řevnice u Prahy strom. Zlomil se, když muž v sadu v ulici 5. května odstraňoval následky vichřice.

Stav na energetických sítích je kvůli větrné kalamitě kritický. Energetické skupiny ČEZ i E.ON vyhlásily stav nouze. Bez dodávky se během čtvrtka a dneška ocitlo 27 procent odběrných míst ČEZ, což zahrnuje více než milion zákazníků. Například na východě Čech výpadky elektřiny postihly asi polovinu obyvatel.

České dráhy oznámily, že obnovily provoz na nejdůležitějších tratích z Prahy do krajských měst, výluky zatím zůstávají na některých regionálních úsecích. Zastaven je stále provoz vlaků do Německa, kvůli poškozeným kolejím na německé straně. Problémy jsou i na silnicích. Na jihu Čech jsou mnohé komunikace kvůli popadaným stromům neprůjezdné.

Lidovky.cz