9. února 2007 13:25 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Lesy ČR opustili další vrcholní manažeři

František Koníček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy František Koníček | foto: Stanislav PeškaČTK

PRAHA Před ministerstvem zemědělství stojí velký problém. Státní podnik Lesy ČR opouštějí další tři vrcholní manažeři. Odborní ředitelé tak zareagovali na včerejší odchod generálního ředitele Františka Koníčka.

Podnik z pověření ministra zemědělství Petra Gandaloviče od dnešního dne řídí Jiří
Holický, který byl dosud ředitelem krajského inspektorátu LČR Karlovy Vary. Veselý zastával funkci ekonomického ředitele, Krchov byl výrobně technickým ředitelem a Třeštík obchodním ředitelem.

Všichni tři spolu s Koníčkem byli také jedinými statutárními zástupci podniku zapsanými v obchodním rejstříku. LČR patří asi polovina lesů v zemi a jeho aktiva činí kolem 70 miliard korun.

LČR se od roku 2004 potýkají s problémy kolem tendrů na lesnické práce. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ve čtvrtek oznámil, že vydal několik předběžných opatření, kterými zmrazil výsledky loňských tendrů do doby, než rozhodne o jejich zákonnosti. Lesy trvají na tom, že všechny kroky které ohledně tendrů učinily, byly v souladu se zákonem.

Tendry vypsaly LČR loni v říjnu. Reagovaly tak na rozhodnutí ÚOHS, že musí jako veřejný zadavatel postupovat podle zákona o veřejných zakázkách. Lesy tak dosavadní smlouvy z tendrů z roku 2005 ukončily a začaly hledat firmy, se kterými chtěly podepsat smlouvy od 1. ledna 2007.

Do výběrových řízení se přihlásilo 113 firem, asi na 43 procentech územních jednotek vyhrála firma LESS & FOREST. Kvůli posunutí některých termínů ale LČR dosud smlouvy neuzavřely. Tendrů a již běžících prací na odstranění větrné kalamity z poloviny ledna se rozhodnutí ÚOHS netýká.

Všechna výběrová řízení, která podnik od roku 2004 vypsal, vždy některá část lesnických firem podrobovala tvrdé kritice a označovala je za netransparentní a nezákonná.
Lidovky.cz, ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.