13. dubna 2008 13:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Letadla American Airlines opět vzlétnou

Stroje American Airlines téměř pět dní  nelétala.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stroje American Airlines téměř pět dní nelétala. | foto: ČTK

DALLAS Všech 300 letadel největšího leteckého přepravce American Airlines může opět vzlétnout. Federální letečtí inspektoři dali svolení k obnovení provozu všech strojů, které inspekce kvůli nesplněným předpisům odstavila. V sobotu dopoledne ještě firma musela zrušit 200 letů, během dne však postupně obnovovala provoz a nyní již létá plně podle letového řádu.

American Airlines od úterka zrušily téměř 3300 letů. Inspektoři firmě odstavil 300 letadel typu MD-80, protože neměly elektroinstalaci upravenu podle nových bezpečnostních a požárních předpisů. Rušení letů překazilo přepravní plány více než čtvrt milionu lidí a vedení American Airline odhaduje, že to přijde firmu na desítky milionů dolarů.

Již v pátek dopoledne firma mohla obnovit provoz 226 strojů MD-80. Během soboty pak dostala podle mluvčího svolení k tomu, aby vrátila do služby všechny zbývající odstavené letouny.

Šéf American Airlines Gerard Arpey prohlásil, že za přerušení letů nemohou ani mechanici firmy ani federální inspekce FAA a řekl, že za problémy přebírá vinu sám. Dodal, že firma si nyní najme konzultanta, který jí v budoucnu pomůže s plněním norem FAA. Celá záležitost měla i politické ohlasy. Nicholas Sabatini z Federálního úřadu pro letectví (FAA), který bezpečnostní audit letadel minulý měsíc nařídil, se ve čtvrtek v Kongresu podrobil tvrdým otázkám o postupech dozoru FAA nad odvětvím a o podílu samotného úřadu na tom, že situace přerostla do takových rozměrů.

Úřad připomíná, že letecké společnosti měly 18 měsíců na to, aby si daly spornou elektroinstalaci ve strojích MD-18 překontrolovat. Původní nařízení FAA vydal v září 2006. Kvůli potížím s inspekcemi musely rušit některé jednotlivé lety i Alaska Airlines, Midwest Airlines a Delta Air Lines.
ČTK, Lidovky.cz

Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu
Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu

Teploty stoupají a krásné počasí nás zve do stínu stromů zahrad a parků. A to je ideální příležitost něco si ukuchtit. Inspirujte se nejlepšími recepty na grilování od našich uživatelek.