1. listopadu 2007 12:48 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Létání s ČSA podraží

Letadlo se muselo po 30 minutách letu vrátit na letiště. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo se muselo po 30 minutách letu vrátit na letiště. | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA Na nové rekordní zdražování ropy zareagovaly i České aerolinie a společnost zvyšuje palivový příplatek. Na středních tratích se tak jeho výše zvedne o pět eur a na dálkových linkách o tři eura.

Cestující tak nyní zaplatí k letence po Evropě 22 eur (593 Kč) a na dálkových letech 60 eur (1617 Kč).

ČSA také účtují palivový příplatek v eurech stejně jako ostatní letecké společnosti, a nikoli v dolarech jako dosud. "Důvodem přechodu na euro je vyšší stabilita evropské měny proti trvale klesajícímu dolaru," uvedla mluvčí firmy Daniela Hupáková.

Výše příplatku se podle ní dostane na průměrnou úroveň mezi klasickými leteckými společnostmi. ČSA měnily výši příplatku naposledy letos v polovině června. Kvůli vysoké ceně ropy zvedají palivové příplatky i cestovní kanceláře.

K současnému zvýšení došlo kvůli rekordní ceně ropy na světových trzích, která se koncem minulého týdne vyšplhala nad hranici 90 dolarů za barel a dnes překonala hranici 96 dolarů. Ve středu cena vyskočila o pět procent po zprávě o překvapivém poklesu zásob ropy ve Spojených státech.

Lidovky.cz

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz