12. září 2007 15:06 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Letiště Praha se privatizuje

Letiště Ruzyně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště Ruzyně | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Letiště Praha se do osmi měsíců stane akciovou společností. Vláda oznámila, že zahájila jeho privatizaci. Celý proces by měl vyvrcholit v příštím roce, kdy by měl do společnosti vstoupit silný strategický partner.

Přeměna státního podniku na akciovou společnost se uskuteční ve dvou krocích.

Ještě na podzim vznikne malá a.s. se základním jměním dva miliony korun, jejímž stoprocentním vlastníkem bude stát. Vedle ní ale bude stále existovat i státní podnik Letiště Praha. Od prosince se jeho majetek postupně vyvede do akciové společnosti, jejíž základní jmění se navýší, a státní podnik jako prázdná skořápka zřejmě zanikne.

O způsobu zpeněžení letiště ještě není rozhodnuto. Uvažuje se o dlouhodobém pronájmu i o prodeji. Podle posledních informací z ministerstva dopravy je pravděpodobnější prodej. MD chce do března vypracovat analýzy, na základě kterých se rozhodne, jak velkého podílu se stát zbaví. Podle některých odhadů by mohla privatizace letiště vynést až 100 miliard korun. Celý výnos poputuje do fondu dopravy.

Letiště Praha patří k nejúspěšnějším podnikům, které dosud stát vlastní. Loni činil čistý zisk téměř miliardu korun. Zároveň je Ruzyně největším vzdušným přístavem v nových členských zemí EU a každoročně se jí daří zvyšovat počty cestujících. Loni letištěm prošlo rekordních 11,5 milionu cestujících. Podnik zaměstnává 2255 lidí.

Jiná situace je u další státní firmy z oboru letectví, Českých aerolinií. Ty sice jsou již akciovou společností, v uplynulých letech se však propadly do hluboké ztráty a nyní procházejí ozdravnou kůrou. Plně stabilizovaná by měla firma být koncem roku 2008. O způsobu privatizace ČSA vláda rozhodne koncem příštího roku.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz