2. června 2008 12:55 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Letiště Praha získá jediný zájemce

Letiště Ruzyně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště Ruzyně | foto: ČTK

PRAHA Kabinet Mirka Topolánka rozhodl, že stát zprivatizuje pražské letiště přímým prodejem stoprocentního balíku akcií strategickému partnerovi. Ten by měl podle očekávání ministerstva financí zaplatit státu více než 100 miliard korun. Jiné formy prodeje vláda zamítla.

Vláda zároveň uložila ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi, aby zahájil proces výběru hlavního poradce pro privatizaci letiště. Ten bude mimo jiné hodnotit nabídky jednotlivých uchazečů. Poradce by měl být znám do konce roku.

Možnosti privatizace letiště analyzovala pro ministerstvo společnost Credit Suisse, jako takzvaný malý poradce. Kromě přímého prodeje v úvahu připadal například prodej akcií přes burzu nebo převedení části majetku na samosprávy. Doporučení nakonec znělo prodat celé letiště jednomu zájemci. Podle předpokladů zřejmě půjde o konsorcium provozovatele velkého letiště a finanční instituce.

Zájemci se již přihlásili
Pražské letiště je považováno za jednu z největších investičních příležitostí v oboru. Čistý zisk letiště loni vzrostl o 14 procenta na 1,1 miliardy korun. Nový majitel by měl být znám ve druhé polovině příštího roku.

Zájemci se hlásí již nyní. Předběžně vyjádřil zájem například provozovatel vídeňského letiště Flughafen Wien, německé společnosti Hochtief Airports a Fraport, francouzská Aéroport de Paris, australská skupina Macquarie Airport, španělská společnost Abertis Airports nebo české a slovenské investiční skupiny Penta, J&T a PPF Investments.

Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝROBNÍ TECHNOLOG

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 38 000 - 47 000 Kč