24. června 2009 10:25 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Letíte na dovolenou s nízkonákladovkou? Letenku nezrušíte

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační snímek | foto: Shutterstock

PRAHA Letecká doprava se stala pro Čechy zcela běžným způsobem dopravy. Podle Českého statistického úřadu už v roce 2009 využili Češi letadlo celkem více než 13,5milionkrát. Jedním z nejčastějších problémů, které musí cestující řešit, jsou nečekané změny před odletem, které je často možné promítnout do změn v letence.

Například pokud místo vás poletí na dovolenou teta, musíte počítat s poplatkem za změnu rezervace. Ani změna času nebo data letu není pochopitelně zadarmo.

Výšku poplatku v konkrétních situacích stanoví každá letecká společnost ve svých přepravních podmínkách. Ty má samozřejmě každý dopravce jiné, setkat se proto můžete s různým přístupem ke změně rezervace. Například u ČSA nelze vůbec změnit jméno na letence.

Průměrně se však poplatky pohybují kolem 50 až 150 eur za změnu. Výši poplatku můžete značně snížit, pokud změnu rezervace provedete on-line, tedy přes internet. Pokud změny budete chtít provést telefonicky, zaplatíte naopak až o 30 eur víc.

Výše poplatků kromě toho závisí na celkové ceně letenky a třídě, kterou poletíte. Například u levné zpáteční letenky za 1250 korun do Paříže můžete počítat s vyšším poplatkem 150 eur za změnu. U dražších letenek se setkáte s nižšími poplatky a dalšími výhodami. "Zrušení nejpozději jeden den před odletem bývá zpravidla cenově výhodnější než zrušení v den odletu. U tarifů typu economy premium a business premium je možnost vrátit letenku v rámci její platnosti kdykoliv," říká tisková mluvčí ČSA Hana Hejsková.

Peníze vám vrátí jen v případě smrti

Změna rezervace je ovšem něco jiného než úplné zrušení letu. U nízkonákladových společností většinou zaplacené letenky až na výjimky zrušit nelze. Některé situace také řeší letecké společnosti individuálně. Mezi ně patří i náhlá změna zdravotního stavu. Pokud je let vašeho dítěte zrušen kvůli náhlému onemocnění, letecká společnost se může smilovat a peníze za letenku vám vrátit, takovou povinnost však většinou nemá.

Jiná situace nastává při úmrtí. Pokud je smrt někoho blízkého důvodem zrušení letu, stačí letecké společnosti zaslat s požadavkem o vrácení peněz za letenku i úmrtní list. S vrácením peněz nebývá problém. Storno letenky lze také pojistit, pojištění se však netýká příplatků.

Podmínky dopravců

SkyEurope
* zrušit letenku po zaplacení nelze
*změna jména: 150 eur telefonicky, 100 eur přes internet
*změna času odletu a destinace: 50 eur telefonicky a 40 eur přes internet (změnu lze provést nejpozději 2 hodiny před odletem)

EasyJet
* zrušit letenku po zaplacení nelze, pouze v případě úmrtí blízkého člena rodiny je možné zažádat o vrácení zaplacené peněžní částky
*změna jména: 30 eur přes internet a 45 eur telefonicky
*změna času odletu a destinace: 30 eur přes internet a 45 eur telefonicky (změnu lze provést nejpozději 2 hodiny před odletem)

ČSA
* zrušení letu: u nižších cenových tarifů je možné vrácení letištních poplatků, u dražších tarifů (economy a business premium) se vrací 50-100 % základní částky plus letištní poplatky
*změna jména: není možná, letenka je nepřenosná, lze pouze let zrušit a pro jiného cestujícího koupit nový let
*změna času odletu: u nejlevnějších letenek nemusí být změna povolena vůbec, u dražších tarifů je možné změnu provést za poplatek od 1500 korun, výjimečně zdarma, u tříd economy a business premium vždy zdarma. Nejvýhodnější je změna alespoň den před odletem.

Click4Sky
*po zakoupení letenky již nelze provádět změny data, jména cestujícího nebo destinace, ani let zrušit Smart Wings
* let nelze zrušit, při nevyužití letenky vracejí letištní poplatky
* v případě úmrtí člena nejbližší rodiny během 14 dnů před odletem vrací 100 % ceny letenky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!