Sobota 28. března 2020svátek má Soňa 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Léto láká cizince k utrácení

Pražský orloj patří mezi nejvyhledávanější místa v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský orloj patří mezi nejvyhledávanější místa v Praze. | foto: Jan Zátorský, Lidové noviny

PRAHA Zahraniční turisté jsou pro tuzemské obchodníky atraktivními zákazníky. Jejich útraty v Česku totiž každým rokem stoupají a letos by zde jenom během léta měli cestovatelé zanechat historicky nejvyšší sumu.

Zatímco zahraniční hosté loni během května, června, července a srpna v Česku utratili zhruba 73 miliard korun, letos by to mělo být ve stejném období o pět miliard více. Odhady útrat cizinců provedla společnost Mag Consulting -analytická firma zaměřená na cestovní ruch.

Nejvíce utrácejí turisté v květnu
Podle šéfa společnosti Mag Consulting Jaromíra Beránka nejvíce turisté utrácejí za ubytování. S tím souhlasí také mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura. „Je to drtivá většina útrat. Stravování, doprava či dárky totiž tvoří jen malou část,“ prohlásil Okamura.

Nejsilnějším měsícem z hlediska útrat turistů je podle Okamury květen. „Je to dáno tím, že Česko je poznávací destinací, nikoliv pobytovou,“ vysvětlil Okamura s tím, že chození po historických městech a památkách se tudíž zahraniční turisté snaží odložit na méně horké, ale stále teplé měsíce - tedy květen, červen nebo září.

Naopak nejslabší je z teplých měsíců podle Okamury jednoznačně červenec. „Obchodníci tvrdí, že jim každoročně v červenci klesají tržby oproti červnu o zhruba třicet procent,“ říká Tomio Okamura.

Analytici soudí, že atraktivita České republiky pro turisty je kromě přírodních krás dána také ekonomickými vlivy. „Jde například o výhodnější ceny či dostupnost zboží a služeb,“ tvrdí například hlavní ekonom společnosti Patria Finance David Marek. Podle Beránka způsobilo pětimiliardový nárůst útrat především to, že do České republiky jezdí každým rokem stále více turistů.

Obchodníci mají nejraději Japonce
Rostoucí počet cizinců jezdících do Česka ostatně dokládají také statistické údaje o ubytovaných cizincích. Zatímco v roce 2004 se jich v Čechách ubytovalo 6,1 milionu, v roce 2005 jich bylo 6,4 milionu. „Z toho čtyři miliony jich přijelo jenom do Prahy,“ poznamenal Okamura.

Podle Beránka pak naroste počet ubytovaných cizinců i letos, a to na 6,8 milionu. „Útraty turistů za celý rok by pak měly dosáhnout až ke 118 miliardám korun,“ odhadl Jaromír Beránek. Průměrná útrata turistů se podle statistiky Asociace českých cestovních kanceláří a agentur pohybuje okolo sto eur na den.

Mezi jeden z nejvíce útratychtivých národů se přitom řadí podle Okamury jednoznačně Japonci se 130 eury na den.

,
Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...

Najdete na Lidovky.cz