6. října 2009 11:24 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Letos už zbankrotovalo přes 1600 lidí, třikrát více než loni

Osobní bankrot. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Osobní bankrot. | foto: Shutterstock

PRAHA Od ledna do konce září bylo letos v ČR vyhlášeno 1602 osobních bankrotů, což je zhruba třikrát víc než za stejné období loňského roku. Jen v září bylo vyhlášeno 287 osobních bankrotů, což je nejvíce od zahájení činnosti insolvenčního rejstříku.

Ze statistik vyplývá, že vyhlášením osobního bankrotu skončilo šest z deseti návrhů. "Je to přibližně stejný podíl jako ve třetím čtvrtletí loňského roku a znamená to, že se zatím soudy dokážou s raketovým růstem návrhů na osobní bankrot dobře vyrovnat," uvedla vedoucí analytického oddělení CCB Věra Kameníčková.

Velký nárůst počtu osobních bankrotů je prý důsledkem především dvou hlavních faktorů. V prvé řadě je to relativně nový institut, se kterým se loni po jeho zavedení řada lidí teprve postupně seznamovala, letos už je však situace jiná. "Růst však částečně přisuzujeme i současné nepříznivé ekonomické situaci," dodala Kameníčková.

"Počet osobních bankrotů se bude zvyšovat i nadále. Příčinou je stále ještě rostoucí nezaměstnanost, relativně pomalý vývoj mezd a slabý ekonomický výkon," odhadla Kameníčková.

Institut osobních bankrotů funguje v tuzemsku od loňského ledna. Jeho cílem je usnadnit život lidem, kteří přecenili své schopnost splácet půjčky.

Lidovky.cz, ČTK

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.