Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Letošní Velikonoce vyjdou levněji. Průměrná domácnost utratí více než tisícovku

Velikonoční beránek vás letos nevyjde draho. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velikonoční beránek vás letos nevyjde draho. | foto: Shutterstock

PRAHA Zbývajících pár dní do Velikonoc mohou domácnosti strávit bez obav ze zdražení svátečních potravin a ingrediencí do tradičního pečiva. Ceny citlivých surovin, jakými jsou kostka másla či plato vajec, dokonce v posledním týdnu před svátky klesají.

„V celé Evropě je vajec nadbytek a chovatelé jsou rádi, když je prodají,“ řekla pro LN Gabriela Dlouhá, předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie. „Ceny jsou tak již stejné jako před fipronilovou aférou,“ zmínila případ kontaminovaných vajec z Belgie a Nizozemska, v nichž se loni v srpnu objevila jedovatá látka určená na hubení vší a blech.

Průměrná cena vajec činila podle Českého statistického úřadu v minulém týdnu 3,70 koruny za kus, což je o 50 haléřů více než před loňskými velikonočními svátky. S ohledem na ceny po fipronilové aféře nyní ale významně klesly. Ještě na přelomu roku totiž zákazník za vajíčko zaplatil až kolem pětikoruny.

„K žádnému zdražení velikonočních surovin nedojde,“ tvrdí také Pavla Hobíková, mluvčí řetězce Globus. Ten nabízí hnědá vajíčka za 3,60 a bílá za 4,60 koruny za kus.

Máslo za 48 korun

Pomyslným strašákem pekařů byla také kolísající cena másla. Její průměrná hodnota se nyní nachází na 48 korunách za kostku, což je asi o šest korun více než před loňskými Velikonoci. Později – na přelomu loňského května a června – ale propukla máslová krize, kdy se výrobcům nedostávalo mléčného tuku. V říjnu pak ceny dosáhly 60 korun za čtvrt kilogramu živočišného tuku. Nyní jsou cenovky na regálech nižší.

Obavy z polských antibiotik

  • České ministerstvo zemědělství provádí zesílenou kontrolu vajec z dovozu. Polská média totiž uvedla, že až v 80 procentech tamních chovů se využívají antibiotika. Jejich dávka je ve srovnání s Českem na jednotku produkce až dvojnásobná. Zvýšené opatření platí do konce měsíce. Tuzemské supermarkety nabízejí před Velikonocemi především bílá vejce z Polska. Chov nosnic, které je snášejí, totiž v Česku neexistuje.

„Máslo je často v akci, a to jak značkové, tak neznačkové. Ceny jsou výrazně nižší než před Vánocemi,“ řekla LN Zuzana Štěpánková, produktová manažerka serveru Akčníceny.cz. Kostku másla tak lze v akci sehnat i kolem 30 korun. Běžná cenovka na másle české výroby se ale stále pohybuje nad padesátikorunou.

Během příprav na blížící se velikonoční svátky letos české domácnosti průměrně utratí až 1140 korun, jak uvedla na konci minulého týdne agentura ČTK. Jen pro srovnání: za oslavy Vánoc – přípravu tabule a dekorace– utratí Češi až čtyři tisíce korun. „Velikonoční prodej mírně kopíruje ten vánoční. Stoupá spotřeba cukru, mouky, suchých plodů, kyselých konzerv, kompotů a olejů,“ vyjmenovává Hobíková.

Během obou křesťanských svátků si Češi ve zvýšené míře pořizují delikatesy, které si během roku odepřou. Nakupují ve větším množství šunku, sýry, uzeninu, pomazánky a dražší alkohol. „V tomto segmentu v nejbližších dnech neočekáváme žádný velký pohyb cen směrem nahoru,“ tvrdí také Renata Maierl, mluvčí řetězce Kaufland.

Beránek, mazanec a sladkosti

Z tradičních pochoutek nesmí na tabuli chybět velikonoční nádivka, beránek, mazanec, jehněčí a drůbeží maso nebo jidáše. „Nesmíme zapomenout na sladkosti pro koledníky jako čokoládová vajíčka, čokoládové zajíce a další cukrovinky,“ doplňuje Maierl. Podle konkurenčního řetězce Globus začínají zákazníci dávat přednost i dražším dutým figurkám z kvalitnější čokolády a s vyšším podílem kakaa.

Pro starší koledníky nebude v českých domácnostech chybět sklenka něčeho ostřejšího. „Zákazníci dávají o Velikonocích přednost tvrdšímu alkoholu před vínem. Jeho prodej stoupá o několik desítek procent. Největší zájem je o sladké smetanové a vaječné likéry,“ uvádí mluvčí diskontů Lidl Zuzana Holá.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...