22. března 2007 14:31 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Lety do USA výrazně zlevní

Letadlo společnosti British Airways | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo společnosti British Airways | foto: Reprofoto

BRUSEL Přes Atlantik bude moci od konce března příštího roku létat více aerolinií. Ministři dopravy EU totiž jednohlasně schválili dohodu o takzvaném otevřeném nebi, kterou již dříve přijaly Spojené státy.

Ministři na návrh Velké Británie, která jako jediná proti tzv. otevřenému nebi vystupovala, odložili otevření trhu transatlantických letů o pět měsíců. Až dosud se totiž počítalo s tím, že v případě schválení bude dohoda platit už od letošního října.

Dohoda má umožnit aeroliniím z Evropy létat z jakéhokoli města EU do jakéhokoli bodu v USA a naopak. Očekává se, že díky ní zlevní letenky, zvýší se počet přepravených cestujících a vznikne až 80.000 nových pracovních míst.

Proti dohodě se otevřeně bouřila pouze Británie. Britové měli námitky především vůči tomu, že Spojené státy i nadále omezují vstup evropských investorů do amerických leteckých společností. Washington se totiž stále nevzdal pravidla, že zahraniční investor nesmí v amerických aeroliniích vlastnit více než čtvrtinu hlasovacích práv.

Proti dohodě vystupovaly i britské aerolinie. Ve chvíli, kdy začne otevřené nebe fungovat, totiž ztratí společnosti British Airways a Virgin Atlantic, které mají například na londýnském letišti Heathrow prakticky monopol na transatlantické lety, svoje výsadní postavení. V současnosti smí z Heathrow přes oceán létat právě jen tyto dvě britské společnosti a americké aerolinie United Airlines a American Airlines.

ČTK, Lidovky.cz

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.