16. června 2008 11:54 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Levným jízdným mohli zneužít dominanci

Autobus Student Agency - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autobus Student Agency - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

BRNO Antimonopolní úřad zahájí správní řízení se společností Student Agency kvůli možnému zneužití dominantního postavení na autobusové lince Praha - Brno. Řekl to dnes mluvčí úřadu Kristián Chalupa.

Jeden z největších autobusových dopravců v Česku by mohl dostat mnohamilionovou pokutu za to, že začátkem roku zlevňoval jízdenky na spoje, které vyjížděly ve stejných časech jako konkurenční Asiana. Na Student Agency si u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) stěžovala konkurence.

"To je povinností antimonopolního úřadu, aby prošetřoval podezření ze zneužití dominantního postavení. Naše povinnost je zase reagovat na kroky konkurence. Za sníženou cenu 50 korun totiž začala jezdit nejdříve Asiana, to nebyl náš nápad. Na slevu navíc měli nárok pouze majitelé kreditových jízdenek, tedy asi pětina našich zákazníků," řekl majitel firmy Student Agency Radim Jančura.

Chováním brněnské firmy se ÚOHS zabýval už loni. Zjišťoval, zda společnost nezneužívala své dominance, když nabízela některé jízdenky za podnákladové ceny, například i za korunu. Porušení zákona ale nakonec nezjistil.

Problémy již v minulosti
V minulosti sama Student Agency bojovala s nekalou konkurencí. Antimonopolní úřad už se zabýval sporem firmy s ČSAD Liberec. Severočeská firma neumožňovala žlutým autobusům zajíždět na nádraží, Student Agency to svým zákazníkům už tehdy kompenzovala jízdenkami za korunu.

Skupina kolem Student Agency, jejímž majitelem je podnikatel Radim Jančura, loni meziročně zvýšila tržby o 30 procent na 3,4 miliardy korun. Letos chce skupina dosáhnout obratu přes čtyři miliardy.
ČTK, Lidovky.cz