Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

LG.Philips musí prodat továrnu na Přerovsku

Továrna LG.Philips Displays | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Továrna LG.Philips Displays | foto: Vladislav GalgonekČTK

PARÍŽ Do snah o záchranu továrny na výrobu televizních obrazovek v Hranicích na Přerovsku zasáhlo rozhodnutí nuceného správce holdingové společnosti LG.Philips Displays. Louis Deterink rozhodl, že firma musí prodat své továrny v Polsku a ČR.

Hluboký propad trhu televizních obrazovek na bázi katodové trubice (CRT) byl podle nuceného správce provázen výrazným poklesem cen, což zkomplikovalo finanční situaci holdingu. "Trh CRT zkolaboval rychleji, než se ještě nedávno očekávalo, protože prudce roste obliba nových televizorů na bázi tekutých krystalů (LCD)," řekl Deterink.

Nizozemský holding zeměstnává v závodu v Hranicích na Přerovsku asi 1300 lidí. Vzhledem k nižším příjmům z prodeje televizorů firmě na konci loňského roku chybělo na provoz zhruba 1,3 miliardy dolarů (téměř 31 miliard Kč).

Podle mluvčí české továrny Zuzany Fojtíkové ale jednání o zachování výroby televizních obrazovek pokračují a v provozu jsou nadále všechny tři výrobní linky. "Nemohu potvrdit, že by se chystal nějaký prodej. Nemám o tom žádné informace. Jednání s nuceným správcem o našem odtržení od holdingu a s bankami o finanční podpoře nebyla ukončena," řekla Fojtíková.

Deterinka vybral do funkce nuceného správce nizozemský soud, protože LG.Philips Displays je podnik registrovaný v Amsterodamu. Společnost je největším výrobcem CRT televizorů a monitorů na světě, v současné době se ale potýká s dluhy, které dosahují 700 milionů dolarů.

LG.Philips Displays je společným podnikem korejského koncernu LG Electronics a nizozemské společnosti Philips Electronics. Obě firmy mají ve společném podniku po 50 procentech, hodnotu investice ale už loni odepsaly. LG.Philips Displays vznikl v roce 2001 s ambicemi naplnit poptávku po CRT televizorech. Od svého vzniku holding prodělal stovky milionů dolarů a jeho tržby v poslední době klesaly již o desítky procent.

Firmy LG a Philips vlastní ještě jiný společný podnik, který se jmenuje LG.Philips LCD. Ten funguje jako samostatný subjekt a vytváří vysoké zisky. Bankrot LG.Philips Displays nemá s podnikem LG.Philips LCD žádnou souvislost.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...