2. října 2007 8:29 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Lhát o nehodách bude těžší

Nehoda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nehoda | foto: ČTK

PRAHA  Problémové řidiče čeká další nemilé překvapení. Od prvního října totiž začala fungovat takzvaná databáze škod povinného ručení. Jejím hlavním cílem je zpřístupnění informací mezi pojišťovnami o nehodách klientů, kteří se poté rozhodli změnit pojišťovnu.

Výměna informací mezi pojišťovnami o automobilových nehodách tak může nezávisle probíhat bez vědomí klientů pojišťoven. Mnoho českých motoristů po způsobené automobilové nehodě často měnilo pojišťovnu. Řidiči se tak vyhnuli finančním postihům a zároveň své nové pojišťovně zapírali předcházející nehody. Touto „fintou“ mohli na povinném ručení výrazně ušetřit.

„Pokud člověk způsobil nehodu, jednoduše přešel do jiné pojišťovny, kde o této pojistné události zalhal. Vyhnul se tak dražší pojistce,“ uvedl mluvčí České pojišťovny Václav Bálek.

Databázi spustila Česká kancelář pojistitelů (ČKP) ve spolupráci s jedenácti členskými pojišťovnami. Podle ředitele ČKP Jakuba Hradce ale není cílem databáze zabránit klientům ve změně pojišťovny. Spíše jde o zefektivnění systému bonus-malus.

Malus je přirážka k pojistnému vybíraná při opakovaném nebo nadměrném výskytu pojistných událostí, jako jsou právě autonehody. Malus za způsobenou škodu v průměru činí stovky korun za nehodu. Bonus je naopak sleva z pojistného, kterou dostane řidič za bezpečné řízení vozidla, a činí pět procent za jízdu bez nehody každý rok.

„Zavedení databáze rovněž bezpochyby přispěje k bezpečnosti silničního provozu,“ konstatoval Bálek. Lidem se podle něho totiž vyplatí jezdit bezpečněji, a tím na pojistném ušetřit.

Někteří odborníci ale namítají, že lidé se přesto budou snažit informace databáze přelstít. Například tím, že pojistku přepíšou na dalšího člena rodiny. „To je pravděpodobné. Jaká opatření proti tomuto budeme činit, si ale zatím ponecháme jen pro sebe,“ uvedla Jitka Polívková, tisková mluvčí ČSOB Pojišťovny. Zároveň vznikne komfortnější prostředí pro zákazníky pojišťoven, protože nebudou potřebovat písemné potvrzení o předchozím průběhu pojištění, myslí si Hradec.

Další podrobnosti o databázi pojišťoven
si přečtěte v úterním vydání deníku

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!