Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Líbánky v troskách, bědují turisté v Řecku. Nemůžou si vybrat peníze

Řecká vlajka na parlamentu v Aténách | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecká vlajka na parlamentu v Aténách | foto: Reuters

ATÉNY Turisté v Řecku mají problém. Pokud si na dovolenou nepřivezli dost eur v hotovosti, nebudou mít za co zaplatit hotel či útratu v restauraci. Peníze v bankomatech vysychají a mnoho obchodů už nepřijímá kreditní karty. Vláda oznámila, že na šest dní uzavře peněžní ústavy, aby zabránila kolapsu bankovního systému.

V době, kdy se řecká letní turistická sezona rozjíždí, může část zahraničních návštěvníků ukončit dovolenou předčasně.

„Tuhle rodinnou dovolenou jsme plánovali dva roky,“ řekl listu The Wall Street Journal Stephen Will, podnikatel z amerického Michiganu, který do Řecka přijel ve čtvrtek s manželkou a třemi dětmi.

„Jestli si nebudeme moci vybrat peníze, nevím, jestli tu zůstaneme déle než tři dny. V sobotu jsme vystáli dlouhé fronty a vyzkoušeli jsme pět bankomatů, ale ani jeden nám nevydal peníze. Je to absurdní situace, která škodí turistům i téhle nádherné zemi,“ popsal Stephen Will. 

DĚNÍ V ŘECKU

Za rodinný výlet do Atén a na dva ostrovy v Egejském moři chtěl utratit asi třináct tisíc dolarů, tedy zhruba 322 tisíc korun.

Turistika je jedním z hlavních zdrojů příjmů pro řeckou zadluženou ekonomiku. V loňském roce přímo přispěla 17 miliardami eur, tedy devíti procenty řeckého hrubého domácího produktu, prostřednictvím pobytů v hotelech. 

Dalších 45 miliard eur pak vynesly nepřímé příjmy v podobě útraty v obchodech, restauracích, turistických památkách a na dalších místech.

„Koluje spousta zvěstí“

Novomanželé Valentina a Claudio Rossiovi z italského Milána přijeli do Řecka na líbánky. 

„A ty jsou v troskách,“ postěžovala si Valentina. „Řecko už nějakou dobu dominuje novinovým titulkům, ale ani ve snu nás nenapadlo, že situace se takhle zhorší. Bankomaty nefungují a manažer hotelu v Aténách po nás chce zaplatit v hotovosti, protože banky budou zavřené, a on by při platbě kartou nedostal v dohledné době své peníze,“ dodala rozčarovaná žena.

Také mnoho obchodníků si není jistých, co by měli dělat. „Koluje spousta zvěstí o kontrole kapitálu, a proto žádám od zákazníků platby v hotovosti, protože k platbám kartou bych se nemusel dostat,“ řekl Apostolis Jonas, majitel obchodu se suvenýry v centru Atén. 

Zřícenina chrámu Parthenon na aténské Akropoli

Zřícenina chrámu Parthenon na aténské Akropoli

„Na oplátku jim nabízím slevy, ale mnoho turistů jednoduše odejde. Každým dnem se blížíme k totálnímu finančnímu krachu.“ 

Michael Glezakos, profesor financí na Aténské univerzitě, soudí, že napravení škod vzniklých v turistickém ruchu může trvat celé roky, pokud se možnost výběrů peněz a bezhotovostních plateb zastaví.

„Turistika a přeprava jsou jedinými průmyslovými odvětvími, která ještě přispívají ekonomice,“ řekl Glezakos. 

„Turisté, a zvláště pak ti, kteří přijedou sami, a ne v rámci organizované skupiny, tu utrácejí a předpokládají, že jejich bankovní a kreditní karty budou fungovat. Ale od první chvíle, co do naší země vkročí, narážejí na problémy. V zásadě jim tím říkáme, že tu nejsou vítáni a že jim nemůžeme zajistit ani ty nejzákladnější služby,“ dodal Glezakos.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....