23. prosince 2012 8:22 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Lidé utrácejí jako loni, obchodníci jsou spokojení

Nákupy - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nákupy - ilustrační foto | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Lidé pravděpodobně za dárky a předvánoční nákupy utratí tolik co loni. Obchodníci jsou s tržbami během posledních dvou adventních víkendů spokojeni.

Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci. Konkrétní čísla z prodejů za sobotu sice k dispozici nejsou, prodejci ale říkají, že lidí je v obchodech stejně jako minulý víkend, který byl velmi silný.

Dárky na poslední chvíli
"Lidi chodí nakupovat ve velkých počtech," řekla mluvčí řetězce prodejen Albert Judita Urbánková. Tržby za sobotní den budou podle ní pravděpodobně vyšší než nedělní. Podobný trend se projevil i o předchozích adventních víkendech. Řada lidí navíc poslední den před Štědrým dnem bude chtít strávit ve větším klidu, a proto poslední nákupy vyřizovali v sobotu, dodala.

ČTĚTE TAKÉ

Spokojený s dosavadní výší tržeb je podle mluvčího Michaela Šperla i řetězec Kaufland. První a druhý adventní víkend podle něj z hlediska tržeb nebyly příliš silné. Příjemným překvapením jsou naopak druhé dva víkendy, kdy se tento pomalý začátek podařilo dohnat. Dodal ale, že definitivní bilanci za celými Vánocemi podpořenou prodejními statistikami bude mít společnost k dispozici teprve začátkem ledna.

Nákupy (ilustrační foto)

Desetina Čechů nakupuje podle průzkumu agentury GfK vánoční dárky až na poslední chvíli. Největší část zákazníků (62 procent) je vybírá v předstihu a začíná s předvánočními nákupy již v říjnu nebo listopadu. Atraktivním obdobím pro nakupování je také doba po vánočních svátcích. Na 44 procent spotřebitelů v souvislosti s pořízením vánočních dárků uvažuje o možnosti využití povánočních výprodejů.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz