18. března 2009 9:45 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Lidé dostali o třetinu méně hypoték

Objem sjednaných hypoték občanům v únoru meziročně klesl o třetinu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Objem sjednaných hypoték občanům v únoru meziročně klesl o třetinu. | foto: Xella

PRAHA Objem sjednaných hypoték v únoru meziročně klesl o takřka 34 procent na 5,57 miliardy korun. Celkově banky poskytly 3204 hypoték. Vyplývá to ze statistik Fincentrum Hypoindex, který zahrnuje údaje devíti bank. Loni v únoru banky prodaly fyzickým osobám 4686 hypoték za 8,4 miliardy korun.

V porovnání s lednem se objem i počet prodaných hypoték zvýšil o zhruba pětinu, což byl zatím nejvýznamnějšímu únorový meziměsíční nárůst, ale první měsíc roku byl pro banky propadákem. Objem poskytnutých hypotečních úvěrů totiž v lednu spadl meziročně o 44 procent.

Průměrná úroková sazba všech poskytnutých hypoték v únoru nepatrně vzrostla na 5,75 procenta. Mírně si polepšily hypotéky s fixací na pět let, kde průměrný úrok meziměsíčně poklesl o šest setin procentního bodu na 5,58 procenta. Češi si v průměru v únoru sjednávali hypotéky v objemu 1,74 milionu korun, což znamenalo meziměsíční růst o 21.000 korun.

ČTK