16. prosince 2013 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Lidé drtivě prohrávají ve sporu o poplatky. Poslední šance? Ústavní soud

Kanceláře výzvy Poplatkyzpět.cz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kanceláře výzvy Poplatkyzpět.cz | foto: poplatkyzpet.cz

PRAHA V drtivé většině sporů o poplatky za vedení úvěrových účtů dává soud za pravdu bankám. Sdružení PoplatkyZpět.cz, které se snaží pro statisíce klientů kontroverzní položku vymáhat, se tak rozhodlo k poslednímu kroku, který by mohl stav zvrátit. Podává stížnosti k Ústavnímu soudu.

„Chceme pro naše klienty využít všech zákonných možností pro získání neoprávněně účtovaných úvěrových poplatků klientům ze strany bank. Ústavní stížnost je posledním z nich. Věříme, že rozhodnutí bude jednoznačným poselstvím, že právo je na straně spotřebitelů,“ říká Daniel Paľko, poskytovatel služby PoplatkyZpět.cz.

Ústavní stížnost v pátek podali první klienti iniciativy prostřednictvím advokátní kanceláře Toman, Devátý a partneři. „Smyslem je boj o právní uznání, že banky a další velké společnosti musí vůči spotřebitelům postupovat férově a transparentně,“ řekl k tomu advokát Petr Toman.

Podání ústavní stížnosti doporučují právníci iniciativy každému klientovi, v jehož neprospěch některý z obvodních soudů rozhodl. Těch je zatím 91 z celkového počtu 93 soudních pří (viz box).

'Představovali jsme si, že to bude naopak'

„Že poslední slovo bude mít Ústavní soud, se tušilo od samého začátku. Pochopitelně jsme si představovali, že se na něj obrátí banky, protože my budeme u obecných soudů vyhrávat. Situace je opačná. Napětí teď bude ale stejné,“ uvedl Petr Němec na facebookovém profilu své iniciativy JdeTo.de, která poplatky rovněž vymáhá.

91:2 pro banky

Soudy zatím dávají za pravdu v drtivé většině bankám. Z 93 verdiktů daly klientům za pravdu pouze dva.

Na sdružení, která poplatky pro klienty hromadně vymáhá, se přitom obrátilo na 300 tisíc lidí. Průměrná částka, o kterou se soudí, činí šest tisíc korun

U případů, ve kterých soudy doposud nerozhodly, budou právní zástupci klientů iniciativy navrhovat přerušení řízení do doby, než ve věci Ústavní soud rozhodne.

Jejich sdružení v listopadu spustilo vlastní informační web Sporopoplatky.cz, na kterém účtování poplatků hájí a zveřejňují informace o vyhraných soudních sporech. Banky jsou přesvědčeny, že postupovaly vždy v souladu s právem.

„Obecné soudy setrvale rozhodují ve sporech o poplatky ve prospěch bank a jejich právního výkladu. Jsme si jistí, že soudy posuzují spory bank a právníků poplatkové iniciativy i s přihlédnutím k judikatuře Ústavního soudu a věříme, že Ústavní soud, pokud se bude žalobou doktora Tomana vůbec zabývat, právní názor obecných soudů potvrdí,“ uvedl Jan Matoušek, náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace.

Klienti vytáhli proti bankám

Iniciativa PoplatkyZpět.cz se snaží získat pro klienty bank zpět údajně neoprávněně inkasované úvěrové poplatky a zároveň usiluje o jejich zrušení do budoucna. V podobné situaci již uspělo u soudu spotřebitelské sdružení v Německu.

Prvním klientem, který v Česku poplatek na bance vymohl, právník Petr Němec, který takto získal od Komerční banky zpět téměř tři tisíce korun a následně založil výzvu JdeTo.de. Jeho výzva ve spolupráci se serverem BankovníPoplatky.com se poté dostala pod záštitu největšího projektu PoplatkyZpět.cz.

Také Finanční arbitr už v prvnímu nálezu ve sporu o poplatek konstatoval, že banka je povinna ho klientovi vrátit a zaplatit pokutu. ČTĚTE VÍCE

Právník Petr Němec vymohl na Komerční bance poplatky za vedení úvěrového účtu

Právník Petr Němec vymohl na Komerční bance poplatky za vedení úvěrového účtu

Tuzemské banky také čelí prvním individuálním žalobám kvůli poplatkům za vedení úvěrových účtů od února. Ke zrušení poplatku za vedení a správu úvěru vyzval časopis dTest Komerční banku a Českou spořitelnu. Podal i žalobu, protože poplatek za správu úvěrového účtu považuje za nezákonný.

mevMartin Nevyhoštěný

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!