30. května 2012 19:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Lidé hromadně uzavírají penzijní připojištění. Bojí se změn

Spoření na důchod - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spoření na důchod - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Lidé uzavřeli v prvním čtvrtletí letošního roku o 35 procent více smluv o penzijním připojištění než ve stejném období loni. Vyplývá to z nejnovějších statistik ministerstva financí. K nárůstu vede podle odborníků snaha uzavřít připojištění ještě za stávajících podmínek. Ty od ledna 2013 zásadně změní důchodová reforma.

Od ledna do dubna lidé uzavřeli téměř 163 tisíc nových smluv o penzijním připojištění. Ve stejném období roku 2011 to bylo pouze 121 tisíc, tedy o 42 tisíc méně.

ČTĚTE TAKÉ:

Penzijní připojištění lze za současných podmínek uzavřít do konce listopadu

„Prudký nárůst počtu nově uzavřených smluv o penzijním připojištění úzce souvisí se změnami, které proběhly na konci loňského a začátkem letošního roku v oblasti penzijních fondů. Lidé se snaží uzavřít penzijní připojištění za současných podmínek, na což mají čas už jen do konce listopadu,“ uvedl Kamil Durčák, produktový manažer RENTIA, divize AWD ČR, která se specializuje na penzi a finance.

Počet nových penzijních připojištění
1. čtvrtletí20112012
Počet nových penzijních připojištění120 642
162 746

Zdroj: Ministerstvo financí ČR

V rámci změn obsažených v důchodové reformě si budou lidé například volit mezi čtyřmi investičními strategiemi. Zároveň jim fondy už nezaručí kladné zhodnocení uložených financí.

Lidé si uvědomují, že si musí tvořit vlastní finanční rezervy

„Lidé si plně uvědomují nutnost tvorby vlastních dodatečných finančních zdrojů, kterými mají možnost zabezpečit své stáří. Volí převážně produkty se státní podporou, které vnímají jako záruku jistoty a stability,“ uvedl Jiří Rusnok, prezident Asociace penzijních fondů ČR.

Podle statistik ministerstva financí se v prvním čtvrtletí roku zvýšil průměrný měsíční příspěvek účastníka. Zatímco například v prvním kvartálu loňského roku činila průměrná úložka 428 korun, v letošním roce vzrostla na částku 434 korun.

Průměrný měsíční příspěvek účastníka
1. čtvrtletí20112012
Průměrný měsíční příspěvek účastníka 427,84 Kč
434,02 Kč

Zdroj: Ministerstvo financí ČR

Podle expertů to souvisí s tím, že v rámci nových pravidel důchodové reformy se změní výše státního příspěvku. Dnes jej získává každý, kdo si měsíčně ukládá stokorunu, nově na něj ale budou mít nárok jen ti, kteří si budou měsíčně spořit alespoň 300 korun.

Vzrostl také objem státních příspěvků

 „S rostoucím počtem penzijních připojištění aktuálně roste zároveň také objem státních příspěvků, které jsou poskytovány ze státního rozpočtu ve prospěch účastníků penzijního připojištění,“ uvedl Radek Ležatka z tiskového oddělení ministerstva financí. „Objem vyplacených státních příspěvků za první čtvrtletí tohoto roku činil 1,4 miliardy korun, což je o 20 milionů korun více než za totožné období roku předchozího,“ dodal Ležatka.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

rkaŠárka Bláhová
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...