4. května 2009 14:26 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Lidé nehledí na cenu, nakupují u benzínek

Benzinová pumpa obchodního řetězce Tesco. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Benzinová pumpa obchodního řetězce Tesco. | foto: img.dailymail.co.uk

PRAHA Prodejny u čerpacích stanic pohonných hmot se těší rostoucí oblibě Čechů, kteří u nich často nakupují i tehdy, když zrovna nepotřebují natankovat benzin či naftu. Podle společnosti Incoma Research jsou nákupy u pump do značné míry impulzivní a zákazníky tak neodradí ani podstatně vyšší ceny.

"Více než polovina zákazníků nakupujících doplňkové zboží v prodejnách u čerpacích stanic uvádí, že se zde zastavuje nakoupit, přestože nepotřebuje doplnit pohonné hmoty," sdělil dnes ČTK Pavel Cabal ze společnost Incoma Research.

Řidiči v prodejnách čerpacích stanic nejčastěji nakupují teplé nápoje, bagety, studené nealkoholické nápoje a noviny a časopisy. Za doplňkové zboží přitom průměrný zákazník podle průzkumu Incoma Research utratí více než 70 korun.

Největší podíl z této částky připadá na cigarety, následují nealkoholické nápoje, bagety a také sladkosti. "Mezi nealko nápoji hrají hlavní roli colové nápoje, neochucené vody a energetické nápoje. Mezi sladkostmi dominují čokoládové tyčinky a sušenky," uvedl Cabal.

Nákup doplňkového zboží na prodejnách čerpacích stanic je podle společnosti Incoma Research do značné míry impulzivní, protože jen 65 procent nakoupeného zboží má řidič naplánováno již před příjezdem na čerpací stanici.

"Dokonce i zákazníci, kteří pouze nakupují v prodejně, ale nečerpají pohonné hmoty, plánují nákup zboží jen o málo více, než zákazníci, kteří také čerpají palivo. Prvním místem, kde zákazníci po vstupu do prodejny vybírají zboží, je nejčastěji chladící regál podél stěn," podotkl Cabal.

Nejhustší síť v Evropě
Podle Společenství čerpacích stanic je hustota veřejných čerpacích stanic v Česku nejvyšší ve střední Evropě. V přepočtu na obyvatele má řidič v tuzemsku k dispozici dvakrát více stanic než například v Německu. Za Českem zaostává také Polsko, Maďarsko nebo Slovensko. Pouze v Rakousku mají řidiči srovnatelné množství čerpacích stanic jako v Česku.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!