22. ledna 2007 17:38 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Lidé po vichřici hlásí škody za půl miliardy

Polom - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Polom - ilustrační foto. |

PRAHA Lidé, jejichž majetek poškodila víkendová vichřice, nahlásili zatím pojišťovnám zhruba 28 tisíc škod za 485 milionů korun. Čísla uvedl tajemník České asociace pojišťoven Tomáš Síkora. Pojišťovny se ale domnívají, že škody ještě o stovky milionů porostou.

Česká pojišťovna do pondělního odpoledne evidovala po orkánu 15.695 pojistných událostí a už dnes je jasné, že škody budou proti prvotním odhadům zhruba dvojnásobné, řekl mluvčí Václav Bálek.

Nejčastějšími škodami jsou zničené střechy, okapy, ploty a auta, míní Bálek. Na některých místech odnesl podle něj vítr celou střechu, většinou však vytvořil nové pracovní příležitosti pro pokrývače a klempíře.

Nejvíc to odnesly střední Čechy
Nejhorší situace a nejvíce hlášených pojistných událostí je podle mluvčí Allianz Aleny Janotkové v Praze a ve středních Čechách, nejméně pak na Moravě. Nejvíce volajících
klientů ČP je ze středních (4172) a z jižních Čech (2461). "Z konkrétních míst jsme nejvíce telefonátů zaznamenali z Českobudějovicka (přes 700), dále z Klatovska (přes 630) a ze Strakonicka (přes 580)," uvedl Bálek.

Klienti mohou podle něj ještě předtím, než ohlásí pojistnou událost pojišťovně, škodu nafotit, a potom začít opravovat. V každém případě je prý třeba zamezit vzniku dalších pojistných událostí.

Má-li tedy někdo otevřenou střechu a hrozí mu, že mu tak do domu nateče, je nutné, aby ji třeba jenom dočasně zakryl. Nutné zachraňovací náklady tvoří při kalamitách
součást pojistného plnění, připomněl Bálek.

Nová sociální dávka
Lidé, které postihla ničivá vichřice a připravila je například o střechu nad hlavou, mohou dostat od státu mimořádnou finanční pomoc. Jednorázově mohou získat až 46.890 korun. Počítá s tím nový systém pomoci v hmotné nouzi, který v Česku funguje od ledna.

Systém hmotné nouze počítá s mimořádnou okamžitou pomocí i lidem, kteří nejsou v sociální tísni a které postihne například přírodní pohroma, požár či ekologická havárie. Následky nejsou schopni zvládnout sami. Při udělení dávky se přihlíží k majetku a příjmům žadatele. Maximálně může od státu získat patnáctinásobek životního minima, tedy 46.890 korun.

Celkové škody v Evropě
Škody, které minulý týden způsobila v několika evropských zemích včetně České republiky větrná bouře, se budou zřejmě pohybovat v rozmezí čtyř až osmi miliard eur (od 111 miliard do 222 miliard Kč). Uvedla to americká společnost AIR Worldwide, která za zabývá modelací rizika při katastrofách.

"Zimní bouře Kyrill je nejhorší bouří, která Evropu zasáhla za osm let," citovala agentura Reuters Petera Daileyho, který se v této organizaci zabývá výzkumem atmosféry.

Lidovky.cz, ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz