21. prosince 2008 18:28 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Lidé před Vánoci utrácejí méně

O Zlaté neděli vrcholí nákupní horečka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy O Zlaté neděli vrcholí nákupní horečka | foto: ČTK

PRAHA Lidé podle očekávání obchodníků využili poslední předvánoční víkend k nákupům potravin a dárků pro své nejbližší a tržby za sobotu a neděli bohatě předčily předchozí prosincové sváteční dny. Na spotřebním chování zákazníků byla na rozdíl od minulých let patrná určitá zdrženlivost, která pramenila i ze zhoršující se ekonomické situace, a lidé také často upřednostňovali zlevněné zboží.

"Jistý vliv krize je znát. Lidé třeba ve větší míře odkládají část nákupů na pozdější dobu, kdy budou výhodnější ceny," řekl ředitel sítě prodejen  spotřební elektroniky Datart Pavel Sláma. Mluvčí mluvčí Tesco Stores ČR Eva Karasová označila nákupní zájem za obdobný jako vloni.

Vliv krize ovšem nebyl rozhodně cítit u potravin. "Je více lidí a nakupuje se více než loni. Češi rozhodně nešetří na jídle a o Vánocích si prostě chtějí dopřát," řekl mediální zástupce společnosti Interspar Jan Vávra. V nákupních koších bylo podle něho možné nalézt nejen kvalitní alkohol a rybí maso, ale i různé speciality.

Slevy začaly dříve
Hodně Čechů nalezne pod vánočním stromečkem elektroniku. Na prodejích se letos projevuje hlad po zobrazovací technice, částečně asi i kvůli postupující digitalizaci televizní sítě. Vedle televizí a různé televizní techniky se dobře prodávají i navigace, MP3 a MP4 přehrávače, holící a depilační strojky nebo konvice, jmenoval Sláma. Z nabídky DVD zase "letí" muzikál Mamma Mia.

Prodejny Tesco hlásily vedle potravin největší zájem o dárková balení s kosmetikou, delikatesami, alkoholem, košilemi a kravatami. "Zájem o dárková balení sledujeme dlouhodobě. Lidé je mají ve stálé větší oblibě, protože mají usnadněný výběr a balení dárku, který navíc vypadá velmi efektně," poukázala Karasová.

Obchody letos kvůli obavám z krize a možných menších tržeb přišly se slevami dříve než v minulosti. Doposud obchodníci zlevňovali zimní sortiment většinou až po vánočních svátcích. Letos si ale například zimní oblečení mohou lidé pořídit již před Vánocemi se slevou i několika desítek procent. Předvánoční slevy letos poprvé zorganizovala síť hypermarketů Globus. Levněji je možné nakupovat i obuv, například v prodejnách Deichmann a Office Shoes, sportovní vybavení, třeba v Gigasportu a síti A3 Sport, nebo kosmetiku.

Pro obchodníky je dnešek zlatou nedělí, mnozí proto nechají otevřeno do pozdních večerních hodin.
ČTK