1. prosince 2010 20:10 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Lidé rozhodli: 9 z 10 nejlevnějších evropských skiareálů je v Česku

Lyžařské středisko - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lyžařské středisko - ilustrační foto. | foto: Lidovky.cz

PRAHA Česká lyžařská střediska patří k nejlevnějším v Evropě a nabízejí dobré služby za nízké ceny. Vyplývá to z průzkumu sítě Evropských spotřebitelských center (ESC), do kterého bylo před nacházející zimní sezonou zahrnuto 199 lyžařských areálů ve 20 evropských zemí.

"Mezi desítkou nejlevnějších areálů v kategorii od jednoho do deseti kilometrů sjezdových tratí je devět českých středisek," sdělil novinářům Georg Mentschl z rakouského ESC, které projekt řídilo.

Vůbec nejnižší cena za šestidenní skipas pro dospělého je mezi všemi zúčastněnými středisky 40 eur (zhruba 1000 Kč), a to v krušnohorském Sport areálu Klíny. Naopak nejvíce, 272 eur, se platí v luxusním švýcarském středisku St. Moritz s 350 kilometry sjezdovek.

V téměř třiceti zúčastněných českých areálech se ceny za šestidenní skipas pohybují mezi 40 a 126 eury, což je méně než v zahraničních střediscích se srovnatelnou šíří nabízených služeb a možnostmi vyžití.

Slovensko i Rakousko jsou dražší

Na Slovensku je to u šesti center mezi 80 a 161 eury, v Rakousku lyžaři platí mezi 90 a 236 eury. Rakouské areály ale zpravidla nabízejí více kilometrů sjezdovek.

lyžaři, hory

"Šestidenní rodinné lyžování pro dva rodiče, jedno dítě a jednoho šestnáctiletého teenagera vyjde v Klínech se dvěma kilometry sjezdovek na 136 eur, zatímco cena ve stejně velkém a nabídkou vyžití srovnatelném rakouském středisku Wenigzell/Joglland je 340 eur," podotkl ředitel české pobočky ESC Tomáš Večl.

Dodal, že ve švýcarském Saas Fee může takto velká rodina využívat 145 kilometrů sjezdovek po šest dní za 897 eur.

Za 6 dní lyžování v cizině počítejte s 250 eury

Čeští lyžaři, kteří chtějí jet lyžovat do špičkového zahraničního střediska, budou platit mezi 35 a 50 eury za jednodenní skipas. Na šestidenní lyžování v nejlepších oblastech si musí dospělí připravit zhruba 250 eur. K těmto cenám je ovšem potřeba připočítat náklady na ubytování a jídlo, které jsou v atraktivních oblastech vyšší.

Porovnat ceny a nabídky služeb v lyžařských střediscích, která se průzkumu zúčastnila, mohou lidé na internetových stránkách www.coi.cz/esc.

ČTK, Lidovky.cz