8. května 2012 11:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Lidé šetří na elektřině i plynu. Častěji mění dodavatele

Elektřina | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektřina | foto: Lidové noviny

PRAHA Dodavatele elektřiny letos do konce dubna změnilo přes 200 tisíc spotřebitelů, což je téměř polovina změn za celý loňský rok. Vyplývá to z údajů Operátora trhu s elektřinou. Obdobná situace je na trhu s plynem. Zákazníky vede k přechodu na jiné prodejce snaha ušetřit za energie. Podle odborníků proto počet změn dodavatelů zřejmě v dalších měsících klesat nebude .

"Potenciál ke změnám dodavatele vidím stále především u zemního plynu. Stále vysoký rozdíl mezi spotovými cenami na trhu a cenami dle dlouhodobých kontraktů udržuje prostor pro obchodníky k nabídce výhodných cen," sdělil analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

ČTĚTE TAKÉ:

Dodavatele plynu letos změnilo 144 603 zákazníků, jen v dubnu jich bylo přes 35 tisíc. Loni za celý rok přešlo k jiném prodejci zhruba 362 odběratelů. Většina změn připadá na domácnosti.

Podle analytika Jiřího Gavora ze společnosti ENA celkový počet změn dodavatelů letos překoná minulý rok. "V dalších letech očekávám, že počet změn dodavatele se ustálí, ale nijak výrazně neklesne. Odběratelé si na tuto možnost, jak minimalizovat náklady, zvyknou a budou výhodnost svého dodavatele podrobovat pravidelným srovnáním," uvedl.

Hatlapatka předpokládá, že se ustálí počet změn dodavatelů spíše na trhu s elektřinou. Tam začali spotřebitelé přecházet k jiným prodejcům již v roce 2004. "U elektřiny nedává cenový vývoj takový prostor pro agresivní nové hráče jako je tomu u zemního plynu," dodal Hatlapatka.

Zákazníci si na dodavatele energií více stěžují

Energetický regulační úřad nedávno upozornil, že se hromadí stížnosti zákazníků na dodavatele energií. Největší počet stížností souvisí s metodami firem při uzavírání smluv, s neakceptováním odstoupení od smlouvy či s nedodržováním lhůt pro vystavení vyúčtování.

Stížnosti se týkaly alternativních prodejců, ale také velkých firem. Úřad nařídil prodejcům zjednat nápravu, jinak jim hrozí sankce. Regulátor také zvažuje, že by je potrestal zavedením maximálních cen energií pro domácnosti.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!