22. května 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Lidé si objednali spořicí dluhopisy za zhruba 20 miliard korun

České bankovky – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České bankovky – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Lidé si během jarní emise objednali spořicí státní dluhopisy za 19,9 miliardy korun. Vyplývá to z informací zveřejněných v profilu ministerstva financí na Facebooku. Úřad upozornil, že ještě nejde o konečná čísla.

Ministerstvo počítalo s prodejem dluhopisů za zhruba 20 miliard korun, proto také dobu pro objednávky zkrátilo. Objednané dluhopisy je nutné zaplatit do pátku.

Ministerstvo financí začalo dluhopisy nabízet 13. května, původně do konce května. Dobu na objednávky poté kvůli velkému zájmu zkrátilo na jeden týden. Cenné papíry úřad vydá 12. června.

Daň z dluhopisů

Loni na podzim ministerstvo evidovalo objednávky za téměř 31 miliard korun. Zájemci nakonec uhradili cenné papíry za necelých 30 miliard korun.

V předchozích emisích si dluhopisů s nominální hodnotou jedna koruna museli zájemci koupit minimálně 1000 kusů. Stejně tak tomu bude i nyní. Nově ovšem budou muset lidé u výnosů dluhopisů platit 15procentní daň. Dříve vydaných dluhopisů se to netýká.

Státní dluhopisy

  • Dluhopisy byly k dispozici pro občany České republiky i cizince. Koupit si je mohli také občanská sdružení, nadace a nadační fondy, církve, obecně prospěšné společnosti, zahraniční neziskové společnosti, kraje, města a veřejné vysoké školy.
  • První dluhopisy pro občany ministerstvo financí vydalo na podzim 2011. V současnosti jsou v oběhu dluhopisy za 56,2 miliardy korun.
  • ČTĚTE TAKÉ: Lidé objednali spořicí dluhopisy za 18,5 miliard. Prodej dnes končí

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!