6. května 2012 18:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Lidé jsou konzervativní. Peníze většinou ukládají na běžný účet

Češi doma skrývají miliardový poklad  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Češi doma skrývají miliardový poklad | foto: Shutterstock

PRAHA Běžný účet využívá pro spoření 85 procent domácností, necelých 80 procent pak má odloženou finanční rezervu i doma v hotovosti. Vyplývá to z průzkumu ING Bank mezi 800 respondenty. Více než polovina Čechů využívá ke spoření i stavební spoření nebo spořicí účty, informovala banka.

Na běžném účtu mají domácnosti uloženo asi třetinu svých úspor, zhruba 17 procent nashromážděných peněz pak mají na spořicích účtech nebo v hotovosti. Běžných účtů využívají Češi ke spoření hlavně kvůli tomu, že peníze na něm jsou snadno dostupné a jeho obsluha je také jednoduchá. 

ČTĚTE TAKÉ:

"Více než polovina domácností uvádí jako hlavní motivaci to, že chtějí mít peníze k dispozici vždy, když je potřebují. Pro osm procent domácností je důvodem jednoduchost obsluhy běžného účtu a šest procent dotazovaných uvedlo, že nechce další účet," řekl ředitel retailového bankovnictví ING Bank ČR Libor Vaníček.

Češi jiné bankovní produkty neznají

Podle podobného průzkumu ČSOB z poloviny dubna využívá ke spoření běžný účet, penzijní připojištění a stavební spoření více než polovina Čechů.

Češi přitom ale nemají znalosti o parametrech jednotlivých produktů, většinu úspor například nechávají na běžných účtech s minimálním úrokem.

Lidovky.cz, ČTK