Úterý 21. ledna 2020svátek má Běla -4 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Lidé si přes Zonky loni půjčili přes deset miliard korun. Firma míří do Španělska

Šéf firmy Zonky Pavel Novák. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf firmy Zonky Pavel Novák. | foto:  František Vlček, MAFRA

Praha Objem půjčených peněz prostřednictvím platformy Zonky přesáhl loni deset miliard korun a ve srovnání s rokem 2018 vzrostl o 40 %. Počet klientů byl na konci loňského roku 88 500, v meziročním srovnání je to nárůst o 57 %. Zonky letos pod názvem Benxy expanduje do Evropy. První úvěr poskytne ve Španělsku.

Výrazně také přibylo lidí, kteří na Zonky investují. Jejich počet se meziročně zvýšil o 40 % na 34 105, objem investic překonal 3,5 miliardy korun.

„Rok 2019 byl pro Zonky dalším rekordním rokem. V počtu i objemu úvěrů jsme dosáhli lepších čísel než některé banky. Navýšili jsme náš podíl na trhu nezajištěných spotřebitelských úvěrů na téměř pět procent, do dvou let chceme být na deseti procentech,“ komentoval výsledky generální ředitel Zonky Pavel Novák.

Ambice ve Španělsku jsou podle něj stejné jako v Česku, tedy desetinový podíl na trhu. Vzhledem k velikosti trhu to bude v absolutních číslech přibližně pětkrát víc. „Ve Španělsku vidíme velký potenciál, tamní banky zanedbávají klienty v online prostředí. Testovali jsme desítky lidí, jak pochodí při žádosti o online úvěr. Nikomu se to nepovedlo, všichni nakonec museli na pobočku,“ dodal Novák.

Zonky letos plánuje i několik novinek pro české klienty. Jednou z nich bude fond kvalifikovaných investorů pro ty zákazníky, kteří budou chtít investovat přes milion korun. Na poptávku větších investorů Zonky reagovalo už letos, když spustilo program Rentiér, tedy automatickou investiční platformu s průměrným ročním zhodnocením 4,4 %. Za dva měsíce fungování lidé do Rentiéra vložili téměř 90 milionů korun.

Zonky funguje od června 2015. Založení společnosti si objednal Home Credit u startupového inkubátoru CreativeDock, který zajistil vývoj IT platformy a uvedení na trh. Home Credit je jedním z předních poskytovatelů spotřebitelského financování ve střední a východní Evropě, Společenství nezávislých států a Asii. Majoritním vlastníkem (88,6 %) je PPF, jedna z největších investičních skupin ve střední a východní Evropě. Hlavním majitelem PPF je nejbohatší Čech Petr Kellner. Minoritním akcionářem (11,4 %) je investiční holdingová společnost EMMA OMEGA vlastněná Jiřím Šmejcem.

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Přivřela oči a doufala v polibek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

NENECHTE SI UJÍT: Výprodeje Gues, CK, O bag a Desigual, které stojí za to
NENECHTE SI UJÍT: Výprodeje Gues, CK, O bag a Desigual, které stojí za to

Vánoce jsou za námi, nastává čas výprodejů. Udělejte si radost a oživte svůj šatník novým módním kouskem, který je navíc za zlomek původní ceny. Máme pro vás tipy na ty nejzajímavější značky, které si zamilujete. Jsou módní, stylové a originální. Kde je seženete nejlevněji?