Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Lidé si půjčují na dárky

Předvánoční shon | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předvánoční shon | foto: Lidové noviny

PRAHA Vánoce budou pro mnoho lidí opět na dluh. Mnoho lidí je totiž před svátky ochotno nejen sáhnout do své peněženky hlouběji než jindy, ale i zadlužit se.

„Tento trend je každý rok stejný. Největší zájem o úvěry je vždy v posledních dvou měsících v roce,“ řekl LN Tomáš Kofroň z Raiffeisenbank. To potvrzuje i Andrea Dobšíková z HomeCreditu. Pro splátkové společnosti a banky je předvánoční období významným zdrojem příjmů.

„Profinancované nákupy klientů v tomto období tvoří zhruba čtyřicet procent ročního obratu HomeCreditu,“ uvádí Dobšíková. Podle Iva Polišenského z Živnobanky připadá na předvánoční období zhruba jedna třetina z celoročního objemu poskytnutých spotřebitelských úvěrů. Odhady ekonomických expertů počítají s výrazným nárůstem množství půjček oproti loňsku.

„V předvánočním období loňského roku Česká spořitelna poskytla spotřebitelské půjčky v celkovém objemu čtyř miliard korun. Letos očekáváme šest miliard,“ potvrzuje Helena Matuszná z ČS.

Zadlužení domácností roste Ekonomka Markéta Šichtařová z Next Finance odhaduje, že během pěti let se objem zadlužení domácností zdvojnásobí. Podle odborníků ovšem tento trend není až tak alarmující, jak se může zdát. V západní Evropě je totiž zadlužení oproti Česku asi dvojnásobné a tak se zřejmě jen srovnáme s průměrem unie.

Podle analytika Davida Marka z Patria Finance ochota lidí zadlužovat se souvisí s všeobecným růstem ekonomiky, nízkými úroky a i s tím, že ekonomicky aktivními se stávají mladí lidé, kteří se již dluhů neobávají tolik jako jejich rodiče.

„Když se ekonomice daří a platy rostou, lidé očekávají totéž i do budoucna a nebojí se,“ dodal Marek. Získání půjčky je navíc každým rokem snazší. Na trhu s půjčkami totiž panuje velká konkurence a firmy se předhánějí ve výhodnosti nabídek. Dnes je možné úvěr získat nejen bez ručitele, ale i bez doložení výše příjmů. Tak banky stále ochotněji půjčují i lidem s nižšími příjmy.

Úvěr lze získat u bank nebo jiných poskytovatelů půjček. Ty mají oproti bankám výhodu v podobě snadné dostupnosti úvěrů pro klienty a možnosti podepsat smlouvu přímo při nákupu v obchodě. Nevýhodou obvykle bývá vyšší úroková sazba. „Lidé se řídí spíše snadnou dostupností úvěru než jeho výhodností. Mnozí přijmou i půjčku na úrok čtyřicet procent ročně, navzdory riziku, že se zadluží více, než si budou moci dovolit,“ sdělila LN Šichtařová.

Tak má dnes podle České národní banky až čtrnáct procent domácností se splácením půjček problémy. „Ano, to je běžný problém a bude to čím dál tím horší,“ konstatuje Šichtařová. Zadlužení lidé si často na splácení dluhů vezmou další půjčku, a tak se dostanou do kolotoče permanentní zadluženosti.

Přesto ale banky zatím podmínky poskytování půjček nezpřísňují.

Celkový objem dluhu, který mají české domácnosti u bank, tak dosahuje výše skoro čtyři sta miliard korun. Analytici odhadují, že u splátkových společností jsou tyto dluhy až dvojnásobné.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...