11. června 2012 11:03 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Lidé skoupili dluhopisy za 15,3 miliardy

Peníze - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Lidé si v rámci jarní emise objednali a zaplatili spořicí státní dluhopisy za 15,3 miliardy korun. Řekl to mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Celkové objednávky ke konci května činily 15,9 miliardy korun.

Ministerstvo plánovalo prodat v rámci emise dluhopisy za deset až 20 miliard korun. Podle Jakoba ministerstvo považuje emisi za úspěšnou a na podzim plánuje další.

Letos si chce ministerstvo financí podle materiálu nazvaného "Strategie financování a řízení státního dluhu na rok 2012" půjčit přes 243 miliard korun. V sumě je zahrnuta i jarní a podzimní emise spořicích dluhopisů.

ČTĚTE TAKÉ:

"Ministerstvo financí může být obecně spokojeno s probíhajícími aukcemi všech možných dluhopisů od začátku roku, když si již ke konci března obstaral 50 procent svých plánovaných celoročních výpůjčních potřeb a v polovině roku očekáváme pokrytí finančních potřeb z 80 procent," uvedl již dříve analytik Komerční banky Miroslav Frayer.

Největší zájem byl o 1,5letý diskontovaný dluhopis

Ministerstvo lidem nabídlo pětiletý kuponový a reinvestiční spořicí dluhopis, 1,5letý diskontovaný dluhopis a sedmiletý protiinflační dluhopis. Největší zájem měli podle předběžných statistik investoři o 1,5letý diskontovaný dluhopis. Podrobnější statistiky ministerstvo financí zveřejní v týdnu od 18. června.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Cenné papíry vydá ministerstvo 12. června. Nákup dluhopisů, jejich správa, výplata i reinvestice úrokového výnosu jsou zdarma. Loni na podzim si investoři objednali spořicí dluhopisy za více než 20 miliard korun.

Lidovky.cz, ČTK

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz