17. září 2009 12:04 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Lidé v Králíkách loni naházeli do automatů 30 milionů, město řeklo dost

Hrací automaty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hrací automaty | foto: ČTK

KRÁLÍKY Radnice v Králíkách na Orlickoústecku už ve městě nepovolí další výherní automaty. Jen za loňský rok lidé v Králíkách prosázeli 30,5 milionu korun. V přepočtu na jednoho obyvatele jde o částku 6630 korun. Podle radnice je to na město, které má s okolními obcemi 4600 obyvatel, hodně peněz, řekl dnes místostarosta Čestmír Doubrava.

Z 30,5 milionu korun získali hráči 20 milionu zpět. "My jsme vycházeli z toho, jak jsme malé město, jaká je tady kupní síla a výplaty. Čisté peníze, které lidé nechali v hracích automatech za rok 2008, jsou víc než deset milionů korun. To se nám zdá jako poměrně vysoká částka," řekl místostarosta.

Ve městě už existuje šest podniků, které provozují 25 automatů. Obce a města mohou výherní automaty regulovat tím, že další už nepovolí. Žádné pravomoci však nemají, pokud jde o videoterminály, ty povoluje ministerstvo financí.

"Neobávám se toho, že by u nás byly videoterminály ve velkém. Jsou tu pouze dva a společnost, která je provozuje, si jistě dobře spočítá, že se jí nevyplatí. Příjmy z videoterminálů jsou u nás jen zlomek toho, co lidé utratí ve výherních automatech," řekl Doubrava.

Město díky výherním automatům získá ročně do rozpočtu okolo 1,5 milionu korun. Podle místostarosty to jsou sice dost velké peníze, ale radnice je nechce za každou cenu.

K regulaci výherních automatů už přistoupila řada měst v Pardubickém kraji. Další už nepovolují Pardubice, Chrudim, Slatiňany, Vysoké Mýto nebo Moravská Třebová.

V Pardubicích platí stop stav v centru města, kde již existuje 38 provozoven, ostatní obvody o novou vyhlášku, která zakazuje další automaty, zájem neprojevily.

ČTK

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?