4. ledna 2012 16:32 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Lidé vrací nevhodné dárky jako o závod

Nevhodný dárek o Vánocích nepotěší. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nevhodný dárek o Vánocích nepotěší. | foto: Shutterstock

PRAHA Češi využívají nabídku obchodníků a vracejí, či vyměňují nevhodné dárky, které loni našli pod vánočním stromkem. Zájem o tuto službu, která nemá oporu v tuzemské legislativě, je podle obchodníků zhruba stejný jako v předešlých letech.

Například v prodejnách Albert mohou lidé nepotravinářské zboží vrátit do 14 dnů od zakoupení. "V týdnu mezi svátky někteří zákazníci využili tuto možnost především k vrácení nebo výměně dárků, které se nesetkaly u obdarovaných s velkým úspěchem. Jednalo se například o oblečení a obuv nevyhovující velikosti či o hračky," řekla Simona Caidlerová z firmy Ahold, která supermarkety a hypermarkety Albert provozuje.

ČTĚTE TAKÉ:

Také podle mluvčí obchodního řetězce Tesco Stores ČR Evy Karasové mezi nejčastěji vrácené vánoční dárky patří oděvy. "Většinou nesedí velikost a zákazníci si přijdou zboží vyměnit," uvedla. Někteří lidé také vrátili dárek, který dostali dvakrát.

"Možnost vrátit sortiment se ale nevztahuje například na spodní prádlo, potraviny, cigarety, noviny, kamery, fotoaparáty, vánoční ozdoby, knihy, CD a DVD," upozornila Karasová.

Podmínkou pro vrácení nebo výměnu nevhodně zakoupeného vánočního dárku podle obchodníků je, aby zboží bylo nenošené, nepoškozené a v původním obalu.

U internetových prodejců je vracení zboží jednodušší, protože mají ze zákona povinnost vyhovět spotřebiteli v žádosti při odstoupení od kupní smlouvy. V Česku je tato lhůta 14 dní od zakoupení zboží.

Lidovky.cz, ČTK